Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Radní přiklepli zlatý padák místostarostovi Hellerovi, který skončil po aférách s pokutami a dotacemi

Jan Kalous / 8.8.2014
Radní přiklepli zlatý padák místostarostovi Hellerovi,  který skončil po aférách s pokutami a dotacemi

Bývalému místostarostovi Josefu Hellerovi (TOP 09) nemusí být líto, že na svůj post na žižkovské radnici musel rezignovat ještě před podzimními komunálními volbami. Přestože mu zlomily vaz aféry s vymazanou pokutou za parkování a kauza podivné „privatizace“ státní Tkáňové banky, na kterou jeho firma odčerpala z veřejných rozpočtů téměř miliardové dotace, jeho kolegové z rady mu přiklepli mimořádné odchodné na tři měsíce ve výši jeho plného místostarostovského platu. Dohromady skoro 200 tisíc korun.

Ze zákona nemají placení političtí funkcionáři radnic, kteří nedokončí své funkční období na odstupné nárok. To je také příklad žižkovského místostarosty Hellera, který byl jako strážce obecní pokladny téměř čtyři roky nejbližším spolupracovníkem své stranické kolegyně z TOP 09 a starostky Vladislavy Hujové. Společně s ní byl po koaličních rošádách na radnici také jediným z úzkého vedení obce, kdo přežil personální změny mezi politiky, úřadujícími na žižkovské radnici.

Vaz mu zlomila až série skandálů. Nejdříve sdělovací prostředky zveřejnily případ, kdy ředitel místní městské policie nechal „zmizet“ místostarostovu pokutu za špatné parkování. Šéf strážníků přitom peskoval své podřízené na zachovaném telefonním záznamu, aby dávali pozor, komu odtahují auto.

Následně se  ukázalo, že stojí v čele firmy, které vláda bez výběrového řízení předala Tkáňovou banku v Brně. Lukrativnímu zdravotnickému zařízení měla společnost přinést investice a zahraniční odborníky. Místo toho skupina firem, v jejichž čele žižkovský politik figuruje, odčerpaly na různých dotacích téměř miliardu korun, za které mj. pořídili nemovitosti. Transakce momentálně šetří ministerstvo financí. Ministr Andrej Babiš dokonce o aféře prohlásil, že jde o „sofistikovaný tunel za asistence státu“.

Místo vysvětlení Josef Heller označil své aféry za „nechutné útoky na jeho osobu,“ těsně před prázdninami však byl donucen rezignovat. Jen o několik desítek hodin po rezignaci mu starostka Hujová s jeho ex-kolegy z rady Prahy 3 přiklepla odstupné, na které neměl ze zákona nárok – tři měsíční platy za bezmála 200 tisíc korun. Nenápadný materiál s názvem „Poskytnutí odměny při skončení funkčního období“ schválila 25. června ve vší tichosti rada městské části. Proti zlatému padáku pro Hellera se z devíti radních postavil pouze zelený místostarosta Matěj Stropnický, jeho stranický kolega Ondřej Rut se hlasování zdržel.

Skandály opředený komunální politik tak sice zmizel z vedení radnice, jeho plat mu však daňoví poplatníci doplatí až téměř do říjnových voleb.

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe