Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Radnice couvá z rozpočtu na rekonstrukci Jiřáku a mlží

Jan Kalous / 28.4.2014
Současná podoba náměstí / FOTO: Petr Hamšík

Žižkovská radnice zahájila ústup z plánu na to utratit za rekonstrukci náměstí Jiřího z Poděbrad 90 milionů korun. Účet prý bude mnohem nižší a za vše mohou sdělovací prostředky, které publikují neověřené a nepravdivé informace o rozpočtu akce. Co na tom, že koalice starostky Hujové (TOP 09) sama před několika týdny oficiálně tento rozpočet zveřejnila.

Současné farmářské trhy / FOTO: Michal ProtivanskýJak se blíží datum veřejné debaty, kterou k rekonstrukci náměstí prosadila opozice, a sílá veřejný odpor k plánu utratit za kontroverzní rekonstrukci nefrekventovanějšího náměstí 90 milionů korun z kapes daňových poplatníků, začíná se měnit i postoj radnice. Konečný účet na rekonstrukci bez projektových prací by podle zástupce starostky Ondřeje Ruta (Strana zelených) neměly přesáhnout 55 milionů korun. „Žižkovské listy šíří nepravdivé informace, seriózní noviny by si měli informace nejprve ověřit, než něco publikují,” napadl náš list aktuálně na internetu zelený místostarosta Ondřej Rut ve snaze přesvědčit veřejnost, že radnice nikdy neplánovala utratit na obnovu Jiřáku více peněz. Pravděpodobně při tom zapomněl, že informaci Kašna na náměstí Jiřího z Poděbrad / FOTO: Michal Protivanskýo devadesátimilionovém rozpočtu publikovala před několika málo týdny oficiálně sama žižkovská radnice, na které sedí, a Žižkovské listy ji jen převzaly z oficiálních zdrojů. Ondřej Rut tak ve snaze svést zodpovědnost na tisk fakticky dementuje sám sebe.    

První informace o rozpočtu rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad radnice zveřejnila v létě loňského roku. Tehdy radnice v tisku potvrdila, že plánuje proinvestovat na Jiřáku 90 milionů korun. Informaci z oficiálních radničních zdrojů publikoval například 14. srpna 2013 deník Metro, o několik dní později ji radnice potvrdila i Pražskému deníku a dalším tiskovinám. Na počátku tohoto roku navíc městská část potvrdila, že se na tomto plánu nic nezměnilo i ve svých oficiálních tiskovinách. Oficiální list žižkovské radnice, který si vedení radnice vydává za peníze daňových poplatníků, ve svém únorovém vydání potvrdil, „že předpokládané náklady na realizaci projektu činí 89 mil. Kč.“   22. ledna tuto informaci vedení městské části také zveřejnilo na oficiálních webových stránkách. Tato informace Současné farmářské trhy / FOTO: Michal Protivanskýpochopitelně vyvolala negativní ohlas veřejnosti. A to především v souvislosti s faktem, že se náklady vztahují k projektu z roku 2000, který nebyl zatím nijak změněn. Tehdy projektant odhadoval, že rekonstrukce nepřesáhne částku 40 milionů korun. Za tuto rekonstrukci však už současné vedení radnice podle vlastního vyjádření chtělo zaplatit více než dvojnásobek. 

„Projektant porovnal tehdejší ceny s dnešní cenovou hladinou a odhadl současnou cenu na 54,9 mil. bez DPH. (v ceně nejsou zahrnuty projektové práce a dosadby v ceně přibližně 3 - 5 mil.),” tvrdí dnes Ondřej Rut. Podle něj je tak odhad projektanta o dobrou třetinu nižší, než oficiálně radnice uváděla, že utratí ještě před několika týdny. Pokud budeme brát tvrzení zeleného místostarosty za bernou minci, stále není jasné, jak se může rozpočet mávnutím kouzelného proutku změnit o desítky milionů korun.

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe