Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Radnice mlží, proč zatrhla farmářům akce

Jan Kalous / 7.4.2014
Obrat místostarosty Stropnického - v kampani se na farmářských trzích fotil, nyní proti nim bojuje.

Nejasná zdůvodnění, nic neříkající úřednické fráze i protichůdná vyjádření. To jsou kulisy, kterými politici z žižkovské radnice doprovázejí své rozhodnutí nepovolit farmářům z tržiště na náměstí Jiřího z Poědbrad tradiční tematické akce, které zde v minulých letech fungovaly. Vše tak nasvědčuje tomu, že důvody jsou zcela jiné, než ve skutečnosti třetí městská část uvádí.

Informace o tom, že občanskému sdružení Archetyp zastoupenému trhmistrem Jiřím Sedláčkem žižkovská radnice nepovolila zábor veřejného prostranství pro pořádání akcí, kterou jsme včera jako první zveřejnili, vyvolala mezi čtenáři Žižkovský listů mimořádný ohlas. Většina reakcí se dá shrnout do otázky: „Proč?“ Tematické agrární slavnosti doprovázející pravidelné trhy, jako Velikonoce, Jahodobraní, Jarní bylinky či vinařské oslavy Růžový máj zde probíhaly v minulých letech bez problémů a těšily se velkému zájmu veřejnosti.
Až současné vedení radnice jim vystavilo stopku. K překvapení všech se rada městské části proti nim vymezila na svém zasedání 28 března. Respektive, abychom byli přesní, radní akce nezakázali – k tomu ostatně nemají ani pravomoc. Jen farmářům zamítli zábor veřejného prostranství, jenž je k pořádání slavností nezbytný.
Hlasování koalice, složené z TOP 09, ČSSD a zelené koalice Žižkov (nejen) sobě bylo jednomyslné. Pro restrikci farmářů byl překvapivě i zástupce Strany zelených Matěj Stropnický, přestože jeho strana proklamuje farmářským trhům podporu a místostarosta Stropnický se ve farmářské zástěře dokonce u stánku na „Jiřáku“ v rámci vlastní předvolební propagace osobně prezentoval.
A jaké je zdůvodnění usnesení, kterým radní farmářské akce na Jiřáku smetli ze stolu? V oficiálním zdůvodnění usnesení Rady se píše toto: „Náměstí Jiřího z Poděbrad je zařazeno do veřejné zeleně, která je součástí zahrad a parků. Vlastník veřejné zeleně může a nemusí povolit výjimku z toho zákazu. Vlastníkem veřejné zeleně park nám. Jiřího z Poděbrad je Městská část Praha 3. Vzhledem k tomu, že stávající rozsah farmářských trhů, jejich prostor a možnost parkování účelových automobilů zajišťujících další možný prodej dostatečně zajišťují možnost realizace výše uvedených akcí nejen za účelné jejich rozšiřování na další parkové a zelené plochy.“

Přeloženo z „úředničiny“ do českého jazyka: „Máme pravomoc to zatrhnout, tak jsme to zatrhli, rozšířené tematické akce nepovažujeme za ÚČELNÉ.“ Tečka, šmytec, konec diskuse.

Ještě dopoledne, poté, co Žižkovské listy informaci zveřejnily, třetí městská část údajně tvrdila překvapeným čtenářům, kteří na žižkovskou radnici volali, že se rozhodla akce pořádat v režii někoho jiného, než je provozovatel tržiště. „Mluvila jsem s radnicí a není to tak, že z Jiřáku zmizí výše zmíněné akce, nebude je jenom všechny pořádat pan Sedláček, který má na starosti farmářské trhy,” napsala jedna z našich čtenářek na sociální síti Facebook.

Odpoledne se na oficiálních stránkách Prahy 3 objevilo další zdůvodnění, v jehož úvodu se vedení radnice zapřísahá, že významným způsobem podporuje farmářské trhy. Podle vyjádření radnice nebylo možné prostory pro pořádání tematických akcí poskytnout “vzhledem k významnému počtu a rozsahu akcí, plánovaných v jarních měsících na náměstí Jiřího z Poděbrad.”

Dodatečné vysvětlení je však ve zjevném rozporu se stanoviskem příslušného odboru, který zeleň třetí městské části spravuje. Odbor technické správy majetku a investic, který mimo jiné hlídá, aby využití prostor na náměstí nebylo předimenzováno, totiž doporučil farmářům zábor prostor nezbytných pro pořádání akce povolit. Konečné rozhodnutí radních „zamáznout“ občanskému sdružení Archetyp jejich žádost tak jde přímo proti doporučení vlastních úředníků, kteří využívání náměstí hlídají.

Ve světle těchto skutečností je tak namístě podezření, že zdůvodnění je účelově vykonstruováno žižkovskými vládnoucími politiky. Otázkou je, zda radnice o tematické akce, které plní události v českém agrárním kalendáři, vůbec má zájem. I v tom si zástupci radnice odporují.

„Jsme velmi rádi, že sdružení Archetyp pana Sedláčka organizuje v rámci farmářských trhů tyto tematické akce,” reaguje starostka Hujová (TOP 09) na příval negativních reakcí v oficiálním vyjádření. Zcela opačně však argumentuje její zástupce Matěj Stropnický. „Akce typu jahodobraní, ostružinobraní, hruškočesání, jablkojezení?,“ ironicky komolí názvy událostí, kterými farmatrhy žijí.  „Stačí farmářské trhy, myslím,“ dodává zástupce Strany zelených.

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe