Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

12.8.2016
Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka Vladislava Hujová (TOP 09) neodpovídá. Případ se především týká společnosti Správa zbytkového majetku, kterou třetí městská část založila v roce 2008, v loňském roce ji poslala do likvidace, avšak letos na jaře likvidaci společnosti opět zrušila.

Jaké jsou důvody, kvůli kterým radnice „šibuje“ s obecními firmami sem a tam, nejdříve je zakládá, následně ruší, aby je z rozběhlého procesu likvidace zase vytáhla? Kolik tyto procesy stojí daňové poplatníky? Jaký je vlastně záměr s těmito společnostmi? Nic z toho není jasné, protože k otázkám vztahujícím se k podivným transakcím okolo firem spravujícím mnohamilionové majetky daňových poplatníků vedení starostky Hujové zarytě mlčí.

Záměr sloučit obecní akciovky oznámila starostka Hujová v minulém volebním období, jednou z rušených společností měla být Správa zbytkového majetku MČ Praha 3 (SZM), která spravovala především městské byty, jež obci zůstaly v privatizovaných domech. Správou těchto bytů měla být pověřena až do skončení privatizace, na rozdíl od dalších akciových společností však SZM rada nesloučila v jeden celek, naopak se rozhodla pro její likvidaci.

Tam ji radní v čele s Hujovou poslali těsně před komunálními volbami v roce 2014 s velkým mediálním humbukem. Mluvilo se o tom, kolik bude úspora a jak se tímto krokem zvýší efektivit správy veřejného majetku v Praze 3. Potichoučku a bez mediálního zájmu však v únoru Praha 3 bez jakéhokoliv jasného zdůvodnění likvidaci SZM opět zrušila.

Podle zdrojů Žižkovských listů se totiž přišlo se totiž na to, že likvidace obecní firmy by radnici pravděpodobně připravila o desítky obecních bytů a stála by veřejnou pokladnu další miliony korun. Oficiálně však radnice k celému skandálu zarytě mlčí.

Žižkovské listy na začátku června zaslaly starostce Prahy 3 Vladislavě Hujové dotazy týkající se případu. Ptali jsme se, jaké byly důvody rozhodnutí o vstupu společnosti SZM do likvidace a proč byla tato likvidace následně zrušena. Chtěli jsme zdůvodnit také záměry současného vedení městské části s dalšími obecními firmami. A v neposlední řadě jsme starostku požádali, aby zdůvodnila statisícové platby za analýzy a studie, které si radnice k celé transakci zadala firmě Grant Thorton Advisory s.r.o. Logicky jsme chtěli tento dokument, za který radnice zaplatila z kapes daňových poplatníků 840 tisíc korun, získat?

Starostka Vladislava Hujová však ani na jediný dotaz nereagovala. Protože považujeme takovýto postup veřejné moci za zcela netransparentní, budeme se na žižkovské radnici dožadovat odpovědí podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Budeme chtít, aby Praha 3 vysvětlila, jak a proč nakládá s majetkem daňových poplatníků.

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe