Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Radnice ustoupila, farmářské trhy jedou dál

Jan Kalous / 28.5.2014
Radnice ustoupila, farmářské trhy jedou dál

Dobrá zpráva pro všechny příznivce farmářského tržiště na náměstí Jiřího z Poděbrad. Vedení žižkovské radnice nakonec pod tlakem veřejnosti ustoupilo od tažení proti neziskovce Archetyp, která zde úspěšné tržiště zavedla a provozuje.  Přestože chtěla koalice starostky Vladislavy Hujové (TOP 09) spolupráci s farmářským sdružením ukončit a tržiště pronajmout komerčnímu nájemci, nakonec radní ve středu 21. května schválili na další dva roky spolupráci s Archetypem.  

Na začátku celého příběhu byl nepochopitelný krok radních, kteří i přes kladné doporučení vlastního úřadu farmářům „zamázli“ tematické akce, které provoz farmatrhů provázejí. Když toto usnesení rady zveřejnily Žižkovské listy, koaliční politici z Prahy 3 spustili ostrou mediální kampaň proti provozovateli tržiště. Nejdříve farmáře označili za „zlodějíčky“ a následně starostka Vladislava Hujová oznámila, že radnice nechce prodloužit spolupráci s farmářskou neziskovkou a naopak bude hledat pro zavedené tržiště komerčního nájemce. Politikům z žižkovské radnice mimo jiné vadilo, že zisk z provozu farmatrhů putuje na nekomerční aktivity v neziskovém sektoru místo do radniční pokladny, kterou disponují právě oni. Poukazovali na údajnou nevýhodnost smlouvy, za kterou údajně stála dnes opoziční ODS. Argumenty jim však došly ve chvíli, kdy vyšlo najevo, že smlouvu schválila již současná koalice TOP 09, ČSSD a zelené formace Žižkov (nejen) sobě. Navíc farmářské sdružení jim již dříve samo nabídlo, že radnici bude platit nájemné.

Farmářské trhy / FOTO: redakceNakonec však vedení Prahy 3 v tichosti na své plány rezignovalo, a schválilo pokračování spolupráce s občanským sdružením Archetyp. Podle informací Žižkovských listů stojí za změnou dříve nepřátelského kurzu starostky Hujové a její koalice vůči farmářům z Jiřáku především masivní negativní reakce veřejnosti, pěstitelských svazů, ale i odborné veřejnosti. Jiřák je historicky jedním z prvních pražských farmářských trhů s pravidelným provozem a jak odborníky, tak veřejností je řazen mezi tuzemskou špičku. Neziskovka Archetyp vedle něj provozuje i další úspěšné tržiště na Náplavce, nad kterým například převzala patronát starostka Prahy 2 Jana Černochová, přestože tato městská část na Tylově náměstí sama organizuje konkurenční tržiště.

Vedení radnice zatrhlo farmářským trhům všechny akceVarovným příkladem pro řadu příznivců farmatrhů v Praze 3 se stal osud tržiště na Kubánském náměstí v Praze 10. Zdejší úspěšné tržiště dříve provozoval Archetyp. Poté, co s ním vršovická radnice rozvázala spolupráci a svěřila organizaci jinému provozovateli, úroveň tržiště klesla a nastal odliv veřejného zájmu.

Nad snahami o omezení spolupráce žižkovské radnice s Archetypem nevěřícně kroutili hlavou i odborníci na rozvoj Prahy.  „Jiřák je vynikajícím městotvorným veřejným prostorem – i díky pravidelným farmářským trhům. Ty nechť radnice Prahy 3, proboha, neomezuje,“ řekl například architekt Petr Štěpánek, jeden z odborných garantů nového strategického plánu rozvoje hlavního města Prahy.

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe