Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Recenze: O koních a lidech

Petr Hamšík / 12.9.2014
Recenze: O koních a lidech

Celovečerní debut režiséra Benedikta Erlingssona přenáší s dokonalým sebevědomím diváka do islandského údolí zabydleného rázovitými starousedlíky, jejichž život by byl bez koňského hřbetu nemyslitelný. V několika epizodách se tak míchají rázovitá severská nátura, dokonale absurdní humor a (ne)vážný přístup k životu. 

„Všichni jsme milovníci koní a žádnému z nich nebylo při natáčení nijak ublíženo,“ zakončil islandský režisér Benedikt Erlingsson své úvodní slovo před projekcí snímku na festivalu v Karlových Varech. Jeho celovečerní filmový debut však ukazuje soužití islandských starousedlíků v mnohem drsnější podobě, kdy součástí života je všudypřítomná smrt, která místní rozhodně nevyvede z míry. Obyvatelé jednoho nepříliš obydleného údolí se tak společně setkávají spíše na pohřbech svých sousedů, a přesto mají o sobě navzájem velký přehled.

O koních a lidech / FOTO: Film EuropeStačí jen, aby Kolbeinn (Ingvar E. Sigurðsson) osedlal svou bílou klisničku a v neopakovatelně podivném klusu (tamní zvířata totiž svou velikostí připomínají spíše poníky) vyrazil na návštěvu za toužící Solveig (Charlotte Boving) – všechny dalekohledy se neomylně upínají jeho směrem. Společenské faux pas vznikne lehce – stačí jeden nadržený hřebec, jenž se začne na klisnu sápat!

Epizody rámované pohledem do koňského oka se vždy věnují jednomu z rázovitých obyvatel rozsáhlého údolí, kde koně i jejich majitelé absurdně umírají. Místní alkoholik Vernhardur (Steinn Armann Magnusson) se neváhá vypravit se hřebcem plavmo na projíždějící ruskou loď v domnění, že získá láhev výborné vodky, Grimur (Kjartan Ragnarsson) nesnáší, když soused Egill (Helgi Bjoernsson) blokuje cesty ostnatým drátem, který s hudráním přestřihuje, přestože ví, že se může vymrštit a připravit člověka o zrak. Španělský cyklista je natolik fascinován místním koloritem, že vyjede se skupinou místních na koňskou projížďku, ztratí se a málem nepřežije sněhovou vánici.

O koních a lidech / FOTO: Film EuropeKoně se v Erlingssonově snímku mnohdy zdají být na vyšším vývojovém stupni, než hašteřící se a pudy ovládaní jejich majitelé, kteří mnohdy řeší své problémy obětováním ušlechtilého zvířete. Přestože jsou nám předkládány spíše figurky a severské typy, než plnohodnotně prokreslené postavy, v rámci struktury snímku to vlastně vůbec nevadí. V rámci více či méně absurdních příběhů totiž v podkresu vyvstává obrázek islandské krajiny a jejích obyvatel, jejichž přežití je mnohdy dílem náhody, přírody a blízkosti němé tváře, jejíž hřbet dokáže jezdce dopravit do bezpečí. V islandské tvrdosti můžeme nalézt upřímné přitakání životu, který nemůže přerušit nějaká epizodka v podobě souseda zříceného s traktorem ze srázu.

Poetiku snímku dotváří i důsledná kamera Bergsteinna Bjoergulfssona s celky islandských plání a hudba připomínající irské lidovky. Debut O koních a lidech je neskonale zábavný výlet na Island, prohloubený nesmlouvavým pohledem do koňských očí, v jejichž bělmu se rodí, žijí a umírají lidé.

 

O koních a lidech / Hross í oss / režie: Bergsteinn Bjoergulfsson / hrají: Helgi Björnsson, Halldóra Geirharđsdóttir, Kristbjörg Kjeld, Ingvar Eggert Sigurðsson / v kinech od 4. září

 


 

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe