Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Skandály žižkovského místostarosty Hellera

Jan Kalous / 17.6.2014
Skandály žižkovského místostarosty Hellera

Skandál zástupce starostky Hujové Josefa Hellera s „vymazanou“ pokutou za špatné parkování, který v pátek zveřejnila televize prima, je jen vrcholem ledovce. Žižkovský místostarosta za TOP 09 totiž čelí kauzám, které by každého jiného politika srazily do kolen. Ministr financí Andrej Babiš nedávno označil Hellerovu firmu PrimeCell, která získala na dotacích přibližně miliardu korun, za „sofistikovaný tunel za asistence státu.“ Když se o aktivity společnosti, v jejímž čele politik stojí, začali zabývat publicisti z pořadu Reportéři ČT, rada i vedení veřejnoprávní televize muselo čelit politickým snahám zamést celý průšvih pod koberec.

Kdo Josefa Hellera viděl na zastupitelstvu, jak obhajuje rozpočet, řekl by, že tento muž, který od nástupu starostky Vladislavy Hujové drží ve svých rukou klíče od obecní kasy, neumí do pěti počítat. Klíčový materiál o financování městské části představuje zastupitelům nejistým přednesem z papíru několika málo větami, na útoky opozice není schopen z patra reagovat a většinou to vypadá tak, že rozpočet, který má údajně pocházet z jeho dílny, vlastně ani nečetl. Přesto žižkovský politik řídí tajemnou firmu, která inkasuje z veřejných peněz stovky milionů. A kauza o zametání pokut za parkování, kterými žižkovský politik zaujal aktuálně média, je tak vlastně jen takovou třešničkou na dortu.

 

Místostarosta Josef Heller rezignovalMístostarostova „privatizace“ tkáňové banky

Josef Heller hraje klíčovou úlohu v kauze podivné „privatizace“ Tkáňové banky v Brně, která zatím přišla veřejné rozpočty na jednu miliardu korun. Prestižní zdravotnickou instituci působící při místní fakultní nemocnici „odstátnila“ Topolánkova vláda jen několik hodin před svým koncem. Bez výběrového řízení, narychlo pro ni ministři nalezli „strategického partnera“, firmu PrimeCell (dnes PrimeCell Therapeutics a.s.), s nejasnou majetkovou strukturou i minulostí, v jejímž čele od jejího založení stál a stále stojí právě Josef Heller coby předseda představenstva.

„Pan ministr Julínek argumentoval tím, že je třeba spojit síly se soukromým investorem, který má obrovské know-how a obrovské prostředky, abychom zachovali rozvoj buněčných preparátů v České republice,“ vzpomíná lidovecký poslanec Jiří Hovorka na odstátnění Tkáňové banky.

Firma, v níž je Josef Heller předseda představenstva, s anonymními akciemi, údajným obrovským know-how a ještě údajnějšími obrovskými prostředky přitom donedávna oficiálně fungovala v nenápadném žižkovském domě na Koněvově ulici, kde momentálně oficiálně sídlí přes 500 společností!

V době, kdy do ní stát vložil jedinečné lékařské know-how českých výzkumníků, vykazoval holding kolem PrimeCellu typické znaky off-shorové „schovávačky,“ kde pátrání po majiteli končí u anonymní společnosti W.P.R.G. Limited se sídlem v Limassolu na Kypru. Tedy v oblíbeném anonymním daňovém ráji českých tunelářů. „Vzhledem k zapojení kyperské společnosti W.P.R.G. Limited se spekuluje o tom, zda ve firmě nevlastní skrytý podíl někdo z ministerstva zdravotnictví nebo politiků,“ tvrdí investigativní reportér prestižního ekonomického týdeníku Euro Jan Hrbáček.

 

Laboratoře Brno / FOTO: redakceMístostarostovo mlčení k podivnému výzkumu

Ať je to jakkoliv, po pěti letech od odstátnění se zdá, že se slibovaná zářivá budoucnost s firmou PrimeCell coby strategickým partnerem dříve prosperujícího lékařského výzkumu nekonala. Po světových odbornících není ani vidu ani slechu.

Navíc, za celou dobu, co firma ovládá tkáňový výzkum, nedodala na trh žádný nový lékařský produkt, slibované obří investice není schopna doložit. Naopak holding na různých státních dotacích na výzkum, vybavení, či stavby svých privátních budov dostal zatím od státu asi miliardu korun z kapes daňových poplatníků.
„Ten výzkum, který se tady prezentuje, je spíš takovou zástěrkou pro to, aby se mohly čerpat dotace,“ komentuje vědecké aktivity žižkovského místostarosty ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie Věd ČR Prof. RNDr. Václav Hořejší, CSc.

Za dotace od agentury CzechInvest si tak například dceřiná firma PrimeCellu v Ostravě postavila rozlehlý privátní areál, který dnes pronajímá farmaceutickým firmám.

Ministr financí Andrej Babiš, který spustil prošetřování kauzy, již chce od CzechInvestu podezřelý penězovod do Hellerovy firmy vysvětlit. „Jak je možné, že strategický investor je bez peněz a bez vědců? Skutečným vědeckým kapacitám je jejich činnost pro smích! Přesto získávají stamiliony z veřejných peněz. Od začátku bylo podivné, co chce tato firma s nulovými vědeckými výsledky v takovém areálu dělat. Vypadá to jako skvělý „realitní byznys“ za státní peníze,“ řekl ministr Babiš Žižkovským listům.

 

Centrum TB Ostrava / FOTO: redakceMístostarosta slíbil vysvětlení, pak ztratil paměť, nakonec neodpověděl

Kauza kolem privátních aktivit muže, který je pravou rukou starostky Hujové, tak vyvolává řadu otázek mezi vědci, vládními politiky, lékaři i novináři. A nikde žádné odpovědi. Žižkovské listy proto před měsícem oslovily přímo místostarostu Hellera. Zeptali jsme se na majetkovou strukturu firmy, v jejímž čele stojí, na jména světových vědců, se kterými údajně spolupracuje, i na další otázky. Josef Heller slíbil vše vysvětlit do konce května, odpovědi však nikdy nedodal. Reagoval pouze na dotaz, jak se vlastně stal předsedou představenstva firmy, které spadl rozhodnutím vlády do klína lukrativní lékařský byznys. Místostarosta tvrdil, že se zúčastnil standardního výběrového řízení na tento post. Když jsme se však zeptali na bližší okolnosti tohoto údajného tendru, o kterém nikdo v branži tkáňové medicíny nikdy neslyšel, ztratil Josef Heller paměť.

 

Laboratoř KB / FOTO: redakceHellerova pokuta

Už samotný fakt, že zástupce starostky odmítá vysvětlit okolnosti kauzy, ve které je jeho firma podezřelá přinejmenším z podezřelého škubání stamilionů ze „státního medvěda,“ je sám o sobě na okamžitou rezignaci z vedení radnice, které se zaklíná bojem za vyšší transparentnost a čistotu komunální politiky.
Případ, který na Hellera praskl minulý pátek, k tomu rozkrývá naprosto neuvěřitelné klientelistické poměry, které za současného vedení v žižkovské politice panují. Podle televize Prima šéf městské policie v Praze 3 údajně smazal pokutu za špatně zaparkované auto „topkařského“ místostarosty. Strážníci nechali podle tisku odtáhnout Hellerovo auto, žižkovský ředitel ale následně nařídil, aby se pokuta pro místostarostu smazala. Prima uvedla, že existuje nahrávka rozhovoru, ve kterém policejní šéf vedle zrušení pokuty také úkoluje operačního důstojníka, aby si strážníci „dávali pozor na to, komu odtahované vozy patří.“
Skandál již vyšetřuje policie, a pokud se podezření potvrdí, bude to důkaz o stínovém systému, který za současné koalice zaručuje vládnoucím komunálním politikům bezprecedentní beztrestnost v porovnání s obyčejnými smrtelníky. Případy, kdy strážci zákona přimhouří oko nad přestupkem vlivného politika či podnikatele, se jistě čas od času objevují. Systém, ve kterém si strážníci musejí dávat sami aktivně pozor na to, čí auto vlastně pokutují, však zní až neuvěřitelně bizardně.

 

Místostarosta Heller / FOTO: MČ Praha 3Všichni starostčini muž

Ať už si vyberete kteroukoliv z kauz žižkovského místostarosty, je jeho rezignace nezbytná.  Připomeňme, že kontroverzní místostarosta také protlačil zastupitelstvem skandální majetkovou transakci, při níž změnil mávnutím proutku desetimilionový dluh soukromé fotbalové Viktorky vůči městské části v mnohamilionovou injekci z obecní pokladny na soukromé účty fotbalového bosse Vinše.  Jde také o politika, který v loňském roce zastavil rozvoj Žižkova, když 80 procent investic, jenž v rozpočtu naplánoval, skončilo fiaskem.

Starostka Prahy 3 svěřila Hellerovi v posledních čtyřech letech kontrolu nad jedním ze dvou klíčových postů, ze kterých se rozhoduje o penězích daňových poplatníků. Tím druhým je křeslo ředitele městské firmy Správa majetkového portfolia, kam Vladislava Hujová dosadila pro změnu další diskutabilní personu ze své místní stranické buňky Jana Maternu. Tedy podnikatelského politika s vazbami na největší privatizační kauzy 90. let, jako jsou harvardské fondy či případ vytunelovaných privatizačních fondů Trend a Mercia.

Člověka až napadne, zda to může být náhoda…

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe