Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Stará žižkovská plynárna

redakce / 8.11.2014
Stará žižkovská plynárna

Na náměstí Winstona Churchilla v Praze 3 dnes najdeme Dům odborových svazů a Vysokou školu ekonomickou. To, že zde stávala třetí pražská plynárna – žižkovská, dnes kolemjdoucímu vlastně nepřipomene už vůbec nic.

První pražská plynárna se nacházela v Karlíně, byla postavena v roce 1847, o deset let později ji následovala smíchovská. Obě ale patřily soukromým investorům, takže třetí, žižkovská má vlastně také jeden primát. Jednalo se o první obecní plynárnu v naší zemi – mimo jiné, jedním z důvodu vzniku byla i nespokojenost se soukromými službami poskytovanými karlínským podnikem, který vlastnila Vratislavská plynárenská společnost.  Po prozkoumání problematiky v jiných evropských městech, pražský purkmistr vyzval v roce 1862 k vyhotovení projektové dokumentace, která byla následně připravena. Náklady byly vypočteny na tři čtvrtě milionu zlatých a nová stavba měla vzniknout na pozemku o rozloze více jak třiceti tisíc metrů čtverečních. Stavba byla zahájena v říjnu roku 1865 a o rok později byl zahájen zkušební provoz (v jejích základech byla zazděny zbytky Krocínovy kašny, která kdysi zdobila Staroměstské náměstí). K oficiálnímu otevření došlo v roce 1867.

Na začátku osvětlovala ty části Prahy, které neobsluhovala její karlínská konkurence, ale protože v tom samém roku, kdy zahájila provoz došlo i k ukončení dvacetileté smlouvy na osvětlení se soukromou firmou, město začalo využívat ihned služby plynárny obecní. Ta navíc měla spotřebitelsky zajímavé ceny, díky čemuž plyn začal rychle pronikat i do domácností – i soukromé firmy se musely novým cenám přizpůsobit. O deset let později, když město odkoupilo smíchovskou plynárnu, došlo k propojení plynovodní sítě, které bylo vedeno trubkami v Karlově mostu. Žižkovská plynárna, byla během své činnosti několikrát modernizována a rozšiřována, dokonce s nástupem elektrické energie zde byla postavena v roce 1884 malá pokusná elektrárna, poháněná vyráběným svítiplynem. Výstavba dalších plynáren a rozvoj využití elektřiny byly pro žižkovskou plynárnu nakonec stejně smrtící. V roce 1926 došlo k jejímu uzavření a její funkci převzala nově vystavená a plně vyhovující potřebám moderní doby plynárna michelská. Budovy na Žižkově byly postupně zbourány a nahradil je první pražský mrakodrap. Dnešní Dům odborových svazů.

 

zdroj: neznamapraha.cz

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe