Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Trapas bývalého rebela

Jan Kalous / 8.10.2014
Trapas bývalého rebela

Místostarosta Matěj Stropnický několik týdnů před komunálními volbami polepil černým výlepem celou Prahu 3. Vyslal tím do světa jako oficiální představitel žižkovské samosprávy jasný signál: „Žádná pravidla neplatí!“ V reportáži Zpráv FTV Prima ze 7. října navíc místostarostu Matěje Stropnického zachytila kamera, jak osobně plakáty po večerech vylepuje.

Až městský strážník chytí za flígr sprejera, který taguje na nové fasádě obytného domu na Žižkově, možná se mu vyškubne se slovy: „Co je? Jsem jako církevní reformátor Martin Luther.“ Nebo neuklízíte po svém psovi? Nevadí, berte to jako vzdor proti systému. Nelegální zahrádka před restaurací? Není problém, jde přece o veřejný prostor, který je uzurpován stávající mocí.

Přijde vám tato argumentace jako nehoráznost? Pak vězte, že přesně takto žižkovský místostarosta zdůvodňuje svůj vandalský čin, kdy jeho hnutí podobiznou svého lídra s rašícím knírkem nelegálně polepilo sloupy, podloubí i stěny obytných domů, zkrátka polepili téměř vše. Stropnický tímto činem posílá do celé městské části signál, že žádná pravidla neplatí. Proč by je měli dodržovat ostatní, když tak nečiní jeden z nejvyšších funkcionářů radnice, který má zvelebování obecního prostoru a boj s ničením veřejného i soukromého majetku v třetí městské části přímo v popisu práce?

Stropnický a černý výlep / FOTO: Michal ProtivanskýNavíc z nelegálního výlepu křičí i loga Stropnického koaličních partnerů, kterými jsou lidovci se Starosty a nezávislými. Přitom jejich stanovisko k černému výlepu je poměrně striktní. „U volebních kampaní se černý výlep řeší poměrně často. Voliči se většinou dovtípí, kdo si vede kampaň ,na černo‘. A výmluvy na ,pomocníky‘ jsou většinou ještě lepším svědectvím. Spíše apelujeme na zodpovědnost jednotlivců,“ říká mluvčí KDU-ČSL Václav Pláteník. Zdá se, že u Stropnického nepadly lidovecké apely na úrodnou půdu. „Myslíme si, že kdo chce svůj produkt propagovat, měl by za to i zaplatit. V opačném případě musí následovat trest, jinak bychom se totiž v ulicích neprodírali davy, ale letáky,“ komentuje to mluvčí majitele druhého koaličního loga, Karel Kreml z hnutí STAN.

V době, kdy vedl Stranu zelených Martin Bursík, označil žižkovského Matěje za rebela bez příčiny. Když si na „pankáče“ mimo systém hrál Stropnický coby tepající opoziční rebel, nu dobrá. Jako oficiální představitel radnice však toto právo dávno ztratil. I tím, že po té moci, proti které se bouřil, chňapl.

Přesto s tváří jakoby nic. „Veřejný prostor, není-li, nebo je-li uzurpován či skoupen stávající mocí, je třeba obsadit, a to i nelegálně. Tak jako jiná práva jej totiž moc nikomu dobrovolně nedá. V našem, a tuším, že i v Lutherově případě, dokonce ani neprodá,“ napsal Stropnický v deníku Referendum.

černý výlep / FOTO: Michal ProtivanskýPřitom „stávající mocí“ je dnes přece on sám! Copak zapomněl, že tuto moc před dvěma lety „vyhandloval“ za to, že společně s TOP 09 a ČSSD protlačí hlasy svého hnutí Žižkov (nejen) sobě zastupitelstvem diskutabilní projekty, jako byl nákup fotbalového trávníku za 25 milionů? Projekt, do kterého by o pár dní dříve z opozičních lavic tepal hlava nehlava? Už jen tímto krokem definitivně ztratil právo na vzpouru proti systému.

Stropnického obhajoba černého výlepu, kterým se vyhnul nákladům na volební kampaň, jež si jiné strany platí, je tak trapnou fraškou. Fraškou bývalého rebela, který se snaží zakrýt, že se již dávno stal součástí politického mainstreamu. Koaličního sytému, kde je vždycky něco za něco, a pragmatismus vítězí nad ideály.

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe