Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Viktorka v offsidu

Pavel Trojan / 7.1.2014
Viktorka v offsidu

„Slávka si to dneska rozdá se Spartou. A co je tobě do toho, podivil se stařec, to není žižkovská věc, ale letenská. Ale to náš starej fandí Slavii. To bych rád věděl, co na ní vidí, hučel starší Eman. Taky si myslím, odpověděl Eman mladší s lehkým opovržením, ale myslím, že ho jednou obrátím na viktoriánskou víru.“ Karel Poláček: Muži v offsidu

Viktorka v offsidu / FOTO: Petr HamšíkViktoria Žižkov je dnes nejslavnějším žižkovským fotbalovým klubem, ale není na škodu si připomenut, že už tři roky před vznikem Viktorky – v roce 1900 – byly založeny kluby Union Žižkov a Čechie Žižkov. Dnes to může připadat až neuvěřitelné, ale v několika letech vzniklo asi 25 dalších fotbalových klubů. Už krátce po svém vzniku při žižkovské reálce Viktorka několikrát sebrala vítězství jak Spartě, tak i Slavii. Určitým zadostiučiněním fotbalových úspěchů žižkovských špílmachrů bylo slavnostní otevření svého stadionu na Ohradě dne 19. 9. 1909 (v místech dnešních Zahrádek Žižkov). Ohrada byla se svými čtyřmi hřišti v meziválečném období nekorunovaným centrem žižkovské kopané, i když kromě ní fungovalo v blízkém či vzdáleném okolí dalších 10 hřišť. Klubů ale bylo mnohem více a vůbec nepatřily mezi pražské outsidery. Mezi nejznámější patřily např. Žižkovský SK, Žižkovský Team, Amatérský SK, Čechoslovan, Meteor Žižkov, Rapid Žižkov a další.

První světová válka sice znamenala ekonomické a existenční problémy, ale poválečné období znamenalo pro Viktorku léta úspěchu a prosperity. Hříchem by bylo nezmínit cyklistu, tenistu, brankáře a později hereckou hvězdu Vlastu Buriana. Sparťané právem namítají, že šlo jen o epizodku jinak vynikajícího prvoligového brankáře Sparty, který si odskočil do Unionu Žižkov a později v roce 1917 Viktorie Žižkov, aby se opět vrátil na Letnou. Stadion na Seifertově si dnes tuto událost připomíná pamětní deskou.

Viktorka v offsidu / FOTO: Petr HamšíkPři četných zahraničních zájezdech prokazovala Viktorka své kvality v celé Evropě, až přišel nejúspěšnější rok v celé její historii – rok 1928. O tři roky dříve byla vytvořena I. asociační profesionální liga Československé republiky a právě v roce 10. výročí ČSR a 25. výročí klubu tuto ligu poprvé a prozatím naposledy vyhrála Viktorka. Váže se k tomu taková zajímavost: Sparta, která se měla v posledním zápase střetnout s Viktorkou o titul, nečekaně v předposledním zápase prohrála s Bohemians a Žižkovští se dozvěděli o svém úspěchu ve Stockholmu při svém zájezdu do Skandinávie… O rok později Viktoria skončila v tabulce druhá za Slavií a kvůli výstavbě činžáků na Ohradě se přestěhovala na stadion do starých Strašnic. Ve 30. letech se přestalo dařit a v roce 1934 žižkovští playeři sestoupili do divize. Léta 30. a 40. byla obdobím několika sestupů a návratů do ligy, kde bývalý mistr začal ztrácet dech. To, co následovalo po druhé světové válce, znamenalo konec všech nadějí – politické i jiné změny skoro nenávratně přejmenovaly žižkovský velkoklub na Sokol ČSAD či Avia Čakovice až k rozpuštění mezi nejrůznější pražské kluby. Čest červenobílých pak dlouhá desetiletí zachraňoval Slavoj Žižkov.

Léta největší slávy žižkovských připomíná legendární Karel Poláček v knize Muži z offsidu, která by neměla chybět v knihovničce pravověrných viktoriánů. Na jejím základě byl v roce 1931 natočen stejnojmenný film režiséra Svatopluka Innemanna.

Knihu nejlépe charakterizuje večerní viktoriánská modlitba Emana Habáska z Cimburkovy:
„Velký Bože, jenž si stvořil všecko tvorstvo, tudíž i SK Viktorii Žižkov, nedej, aby tvůj věrný klub podlehl v tak významném zápase, když se jedná o umístění v mistrovské tabulce. Propůjč Medunovi rozhled, aby takticky spojkám přihrával a neopominul zaměstnávati obě křídla. Dbej toho, aby Klicpera v druhém poločase neodpadl a s pomocí křídelních záložníků tlačil forward dopředu. Dej Podrazilovým nohám bystrost gazelí a jeho mysli lstivost hada, aby jeho klamání protivníků a úniky byly jedinečné. Obraně pak uděl tvrdost, aby správně úřadovala, brankáři pak vnukni, aby obětavě hájil svoji svatyni.“

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe