Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Vítkov a jeho proměny

redakce / 6.8.2014
Vítkov a jeho proměny

Památník na Vítkově byl po rekonstrukci nově otevřen veřejnosti 29. října 2009. Jakými proměnami stavebními i tematickými však tento objekt prošel za dobu své existence, nevědí ani mnozí obyvatelé Žižkova, neřku-li celé Prahy.

Příběh kopce

Vrch Vítkov odděluje dnešní Karlín a Zižkov a původně se na něm nacházely vinice, které zde nechal vybudovat pražský měšťan Vítek z Hory, po němž je tento kopec pojmenován. Ačkoli je nejstarší doložená zpráva datována rokem 1041, pravý historický význam získal až za husitských válek, neboť zde 14. července 1420 proběhlo první velké střetnutí husitů a křižáckých vojsk, které skončilo vítězstvím husitů pod vedením Jana Zižky z Trocnova. Vítkov se totiž tou dobou nacházel před městskými branami a významně střežil jednu z cest do Prahy. Již o 7 let později byl vrch přejmenován na Zižkov a dal jméno pražské čtvrti Zižkov.

 

Vítkov a jeho proměny / FOTO: redakcePocta státnosti

S myšlenkou vybudovat na tomto vrchu památník národa, který by demonstroval jeho odvahu, přišel v létě 1882 Spolek pro zbudování pomníku Jana Zižky z Trocnova. Tato idea však měla pouze místní charakter, a proto si Zižkov na využití musel ještě nějaký čas počkat a byl zatím jen oblíbeným místem pro procházky Pražanů.

Nový význam vybudování pomníku začal po 1. světové válce a po vzniku Československé republiky. Začalo se uvažovat o vybudování takového místa, které by uctilo památku českých legionářů a odboje. Funkcionalistické stavbě, která měla symbolizovat vznik Československé republiky a české státnosti, požehnal 8. listopadu 1928 sám T. G. Masaryk. Mimo jiné je známo, že zde měl být i pohřben, ale odmítl to, neboť Vítkov a jeho proměny / FOTO: redakcestavbu považoval sám za příliš oficiální a památné místo.

Stavba objektu dle návrhu architekta Jana Zázvorky začala v roce 1929. Vnější skelet byl dokončen roku 1933 a do roku 1938 se pokračovalo na výzdobě interiéru, na němž se podílela řada českých umělců. K slavnostnímu otevření však nedošlo díky okupaci, která díky využití památníku coby skladiště wehrmachtu interiér velmi zdevastovala a český národ si musel na využití stavby opět počkat.

 

Vítkov a jeho proměny / FOTO: Filip Singer

Mauzoleum Klementa Gottwalda nebo KSČ?

Po druhé světové válce navrhl architekt Zázvorka přístavbu, a to proto, aby mohl být začleněn i druhý protifašistický odboj. Ze stavby, která měla být otevřena roku 1948, se však stala síň Rudé armády a z památníku objekt sloužící k propagaci komunistického režimu. A místo pietního místa s poctou padlým začala sloužit jako oficiální pohřebiště komunistických prezidentů a představitelů. To vše začalo již roku 1951 a zapomnění odkazu první republiky vyvrcholilo 22. června 1954, kdy zde bylo zřízeno Mauzoleum Klementa Gottwalda.

Vítkov a jeho proměny / FOTO: Filip SingerO jeho chod se staraly stovky lidí, byla zde vybudována speciální laboratoř, v níž se sovětský lékařský personál staral o balzamované Gottwaldovo tělo, které bylo umístěno ve skleněném nasvíceném sarkofágu. Ostatně, část sarkofágu i laboratorní přístroje a velín najdete v památníku dodnes. Naštěstí pokusy o uchování mumie ztroskotaly roku 1962, tělo bylo zpopelněno a mauzoleum zrušeno. Komunističtí prezidenti se zde však pohřbívali stále a kromě urny K. Gottwalda zde bylo dalších pár, včetně Antonína Zápotockého či Ludvíka Svobody. Zájem o památník začal upadat a s pádem komunismu opadl i zájem využívat toto místo coby hřbitov pohlavárů ÚV KSČ. Roku 1989 byly ostatky vráceny rodinám a ty, o něž nikdo neprojevil zájem, byly předány KSČ, jež je uložila do hromadného hrobu na Olšanských hřbitovech. Dodnes se zde kupříkladu stará o ostatky K. Gottwalda a jeho manželky.

 

Vítkov a jeho proměny / FOTO: Filip SingerUnikátní jezdecká socha

Zcela zvláštní kapitolou je bronzová socha Jana Žižky z Trocnova, která je součástí stavby a měla původně celý objekt otevírat. Bylo s ní počítáno již od počátku stavby, v letech 1923 a 1927 proběhly další dvě neúspěšné soutěže, až se nakonec porota rozhodla napřímo oslovit tři sochaře: Ladislava Salouna (autor sousoší Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí), Josefa Mařatku (podílel se na sochařské výzdobě Obecního domu) a Bohumila Kafku (spolupracoval na pomníku Jana Palackého). Nakonec byl roku 1931 vybrán návrh posledně jmenovaného B. Kafky, který navrhl klasický koncept jezdecké sochy, podle něhož byl pomník Jana Zižky Vítkov a jeho proměny / FOTO: Filip Singerzpracován. Samotné dílo v sobě nese několik zajímavostí — Kafka ji konzultoval jak s historiky, s nimiž vedl diskuze, zda má mít socha v ruce bibli, zda má mít napřaženou ruku nebo jak mu mají vlát vlasy. Tak i s hipology, kteří mu pomáhali vybrat ze státních hřebčínu koně, který bude sloužit pro model.

Bronzová socha o výšce 9 metrů, délce 9,6 metru a šířce 5 metrů a vážící 16,5 tuny patří mezi 10 největších na světě a byla dokončena roku 1941. Odhalena byla přesně v den výročí Bitvy na Vítkově roku 1950 a prošla v posledních letech restaurátorskými úpravami.

 

Vítkov a jeho proměny / FOTO: redakceNová éra dějin státnosti nebo Rehabilitace a moderní přístup?

Po roce 1989 se začalo hledat takové řešení, které by zatraktivnilo využití celého objektu. Roku 2001 byl Národní památník na Vítkově s hrobem Neznámého vojína a jezdeckou sochou Jana Zižky z Trocnova předán do správy Národního muzea. Cílem několikaleté práce nebyla pouze rekonstrukce, která nastala v roce 2007 a měla za cíl poskytnout objektu větší atraktivitu. Namátkou zde přibyla nádherná vyhlídka na střeše památníku, netradiční panoramatická kavárna s impozantní terasou ve východní části, nebo zasklený podchod před vstupem do Hrobu neznámého vojína.

Hlavním cílem byla rehabilitace poselství, které měl památník od počátků symbolizovat, a to tak, aby se stal součástí života metropole. Proto v něm dnes, po znovuotevření, najdete nejen nový obsah, jehož cílem je prezentace státnosti, ale expozice se vzdělávacím systémem či programy sloužící k volnočasovým aktivitám. Národní muzeum totiž přesně odhadlo, co si dnešní doba žádá a chce zde krom výstav ve své dramaturgii nabídnout otevřený kulturní prostor pro setkávání všech generací.

 

Víte, že?

- Celý objekt památníku má železo-betonový skelet s cihelnou dozdívkou a je obložen žulovými deskami.

- Jeho rozměry jsou: výška 31,5 metru, délka 143 metrů a šířka 27,6 metru.

- Na umělecké výzdobě jednotlivých částí památníku se podílela celá řada významných umělců své doby, např. Max Šabinský, Jan Štursa, Bohumil Kafka nebo Vítězslav Nezval.

- Najdete zde největší funkční varhany v České republice. Současná expozice nabízí i několik unikátních zapůjčených předmětů, např. číslo popisné jednoho z domů z Lidic, dopisy Milady Horákové a Heliodora Píky z vězení, osobní předměty Jana Palacha apod.

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe