Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Vlastníci domů bojují s radnicí o kotelny, údajně přicházejí o miliony ročně

Jan Kalous / 9.10.2014
Vlastníci domů bojují s radnicí o kotelny údajně přicházejí o miliony ročně

Mezi žižkovskou radnicí a některými společenstvími vlastníků zprivatizovaných domů se rozhořel spor o společné prostory domů a především o kotelny. Ty si při privatizaci jednotlivých domů ponechala v majetku městská část, která nyní funguje prostřednictvím své akciové společnosti Správa majetkového portfolia jako dodavatel tepla nových majitelů. A řada z nich tvrdí, že městská část teplo dodává za předražené ceny, či dokonce, že se na obyvatelích neprávem obohacuje.

Podle Pavla Vlase ze společenství vlastníků jednotek Baranova 6, který o sporu informoval Žižkovské listy, je postup městské části dokonce v rozporu se zákonem. „Za prvé si radnice Prahy 3 v rozporu se zákonem ponechala některé prostory, ačkoliv podle zákona jsou společnými prostorami. Podle Nejvyššího soudu ČR je rozhodující poslední kolaudační rozhodnutí. Jestliže byla místnost zkolaudovaná za prádelnu, žehlírnu, dílnu k údržbě a podobně jde o společný prostor, i když došlo ke stavební úpravě a změně užívání. Radnice takové prostory pronajímá ačkoliv jí nepatří a jsou ze zákona v majetku společenství vlastníků jednotek,“ tvrdí Pavel Vlas.

Baranova 6 / FOTO_ maps.google.comHlavní spor je však veden především o kotelny. Ty si ponechala žižkovská radnice, která je svěřila do užívání městské akciové společnosti. A ta s nimi podniká tím, že je dodavatelem tepla pro jednotlivé domy. „Obecní společnost účtuje nesmyslně vysoké ceny za teplo. Lze říci, že v průměru na jeden dům s kotelnou přichází SVJ o částku okolo jednoho milionu korun za rok. Byla provedena kalkulace domu Baranova 6 za rok 2010 a vlastníci zaplatili o 890 tisíc korun víc, než kdyby kotelnu provozovali sami,“ prohlašuje Pavel Vlas. Podle jeho stanoviska si i kotelny radnice ponechala v rozporu se zákonem, protože technologické zařízení kotelen bylo podle něj započítáno do ceny bytů. Jak dodává, noví majitelé bytů tak platí za něco, co je vlastně jejich.

„Na tyto skutečnosti byla starostka Vladislava Hujová upozorněna, ale vydání technologie kotelen odmítla a tak vytváří neoprávněný majetkový prospěch užíváním cizí věci na úkor právoplatných majitelů,“ říká majitel bytu z Baranovy.

Radnice nám své stanovisko k celému sporu zatím neposkytla, předání kotelen v domech či jejich privatizaci se však zatím brání. Ty totiž přinášejí od obecní pokladny nemalé peníze.

Na stranu nájemců se zatím paradoxně postavila opoziční ODS, která však s vyčleňováním kotelen z privatizace domů před léty na radnici paradoxně začala. „Bylo nezbytné provést plynofikaci a modernizaci, zde byl veřejný zájem prvořadý. A to je dnes hotovo. Privatizaci jsme spouštěli, protože radnice nemá být realitka, stejně tak nevím, proč by měla podnikat v energetickém byznysu. Její zisk je tak vlastně další daní,“ tvrdí dnes nový předseda žižkovské ODS Alexander Bellu.

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe