Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Z kauzy Opencard se stává absurdní fraška

Jan Kalous / 6.6.2014

Z řešení kauzy Opencard se pod taktovkou primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) stává v posledních dnech pomalu absurdní fraška. S končící smlouvou na podporu systému Opencard totiž magistrát podle tisku zvažuje, že se vrátí k papírovým kupónům. Navíc prasklo, že Hudečkovu vedení „strategicky radí“ v zapeklité situaci kolem kartového systému „odborná“ firma, která sídlí v malém bytě v Praze 3 a léta se zabývala opravami elektroinstalací a topenářstvím.

Opencard se šípkovou nebo se zelím?

Jedenasedmdesátiletý senior Stanislav Klindera žije se svou čtyřiašedesátiletou ženou Jarmilou v bytovce nedaleko nádraží v malé vesničce Poříčany nedaleko Kerska. V malebné středočeské krajině jen pár set metrů od míst, kde se točila kultovní filmová komedie Slavnosti sněženek. Rozvětvený rodinný klan z hrabalovského kraje léta podniká v řemeslech, nabízí elektrikářské, zámečnické a instalatérské práce, hraje fotbal za místní klub, rybaří a „dobrovolničí“ v místním sboru dobrovolných hasičů. Vesnická idyla však seniorovi Klinderovi zřejmě přestala vyhovovat a tak se jeho řemeslnická firma EZ Elmont s dvěma zaměstnanci, která má oficiální adresu na Lobkovicově náměstí nedaleko Flory, rozhodla rozetnout gordický uzel zvaný Opencard, na němž si zatím lámou zuby pražští politici, renomované právní kanceláře i odborníci na informační technologie. 

A tak se zřejmě nad pivem ve vyhlášené kerské restauraci Hájovna už neřeší, jestli je divočák lepší se šípkovou nebo se zelím. Místo toho se zde asi rozhoduje o osudu plastikových kartiček, které nosí po kapsách téměř milion lidí.

 

Absurdní fraška - Opencard / FOTO: redakceRadní: „Už mají i webovky!!!“

S informací, že vedení magistrátu radí v kauze Opencard firma bývalých elektrikářů z českobrodského venkova počátkem týdne jako první přišly Hospodářské noviny. Když s pochybnostmi konfrontovali jejich novináři radního pro informatiku Jana Vašíčka (TOP 09), ten částečně ztratil řeč.  Podle něj firma najala odborníky na informační technologie a on osobně je s jejich prací velmi spokojen. Proto také EZ Elmont od magistrátu již dostal zaplaceno 120 tisíc korun za osmnáctistránkovou analýzu a do konce srpna si mohl na magistrátu vydělat 800 tisíc korun. Proč však odborná IT společnost, ve kterou se řemeslnická firmička údajně přetavila, nemá ani vlastní webové stránky, či jak se vlastně k zakázce bez výběrového řízení dostala, nebyl radní Vašíček schopen říci.

Pod mediálním tlakem pak pražský primátor svolal radu, na které jeho spolustraníci na spolupráci s firmou EZ Elmont rezignovali. „Vždyť už mají i ty webové stránky, můžete se na ně podívat,“ marně argumentoval radní Vašíček. Nedalo se nic dělat, „poradci“ museli pryč.

Možná si Hudeček před jednáním rady „zaklikal“ a moc jej nové webovky jeho IT konzultantů, „spíchnuté“ evidentně přes noc, nenadchly. Není divu, šest odkazů obsahuje jednou chybovou hláškou a v sekci „Novinky“ dostane návštěvník dvě nepříliš podnětné informace. Cituji: „Novinka 1: Rozšiřujeme portfolio služeb“ a „Novinka 2: Rozšiřujeme portfolio služeb.“ Tečka. Konec hlášení.

No, zkrátka, nic moc…

 

Tak co s tou Opencard, chlapi? S šípkovou nebo se zelím? / FOTO: redakceVyřešený nevyřešený problém

Po problémech s tunelem Blanka a dostavbou trasy metra A do Motola je právě kauza Opencard dalším „zásekem,“ který hrozí, že se stane velkou blamáží současného prvního muže české metropole. Hudečkova TOP 09 má totiž ve své gesci Opencard již tři roky a není schopna s problémem pohnout ani o píď. Přitom již v říjnu před dvěma roky pražská TOP 09 s velkou pompou oznamovala, že je po problémech. Tisková zpráva s názvem „Budoucnost Opencard vyřešena“ dodnes visí na webových stránkách této strany a oznamuje, že tehdejší radní TOP 09 nalezla geniální cestu z průšvihu, který vznikl za primátorování Pavla Béma. No, nenalezla.

Přitom mnoho času už nezbývá. Za deset dní totiž skončí platnost smluv mezi magistrátem a firmou eMoneyServices (EMS) na provoz systému Opencard a Praha zatím stále nemá jasno v tom, co udělá. Magistrát se chce údajně z nevýhodných smluv vymanit tím, že koupí od EMS práva na provoz systému. Zatím se však obě strany nedohodly na ceně. A pokud se nedohodnou, ve hře je i varianta, že se Pražané budou muset narychlo vrátit k papírovým kupónům, protože nového dodavatele systému město tak narychlo nevysoutěží.

Praze tak hrozí pod Hudečkem obrovský krok zpět, který statisíce lidí nažene zpět do front k prodejním okénkům ve vestibulech s papírovými průkazkami.

To je představa, která primátora Hudečka jistě děsí, a proto také chce na dnešním mimořádném zasedání pražské rady získat osobní mandát k jednání o budoucnosti červené karty.

„Je nutné, abych do toho vstoupil,“ řekl včera Tomáš Hudeček. A tím fakticky přiznal, že se v řešení Opencard zatím nijak osobně neangažoval. Teď bude muset zakletou červenou kartičku řešit velmi rychle. Buď s šípkovou, anebo se zelím?

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe