Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Zachránce dětí Pittera ocení radnice. Konečně!

Jan Kalous / 12.6.2015
Přemysl Pitter, zachránce dětí

No, konečně si žižkovská radnice vzpomněla!!! Radní rozhodli na návrh starostky Vladislavy Hujové o zápisu Přemysla Pittera in memoriam do Knihy cti Prahy 3. Muž, jenž je v zahraničí asi mnohem známější než na Žižkově, se kterým spojil podstatnou část svého osudu, byl uznávaným humanistou a pacifistou. Jeho neuvěřitelný životní příběh byl ukázkou odvahy a sebeobětování druhým.

Obvykle se obdobným oficialitám v Žižkovských listech nevěnujeme, ale tohle nelze opominout. Můžete mít svůj názor na desítky jmen zapsaných v různých knihách cti, stejně jako na samu existenci rituálu zaznamenávání čestných občanů.

Pokud však znáte životní příběh Přemysla Pittera, určitě budete souhlasit, že jeho jméno by mělo být na čelních stránkách té, která je uložena na žižkovské radnici.

 

Můj život mi nepatří

Cesta zachránce stovek českých, žižkovských i německých dětí začala pět let před příchodem 20. století v rodině majitele tiskařského závodu, dominantně ji však zformovala první světová válka, kam se přihlásil jako dobrovolník. Hrůznost moderního válečného konfliktu jej poznamenala natolik, že se stal zarytým pacifistou a křesťanem.

Bohu i sobě tehdy údajně slíbil, že pokud válku přežije, věnuje svůj život péči o potřebné. Z armády dezertoval, za což mu hrozil dokonce trest smrti.

Již za první republiky ostře vystupoval proti antisemitismu.

 

Milíčův dům na Žižkově

Pomníkem humanistické činnosti Přemysla Pittera byl Milíčův dům, který po téměř deseti letech sbírání prostředků otevřel na Štědrý den roku 1933 v Praze na Žižkově. Zařízení se během hospodářské krize věnovalo výchově nejchudších žižkovských dětí, které sem docházely po vyučování.

Po roce 1937 zde bylo ubytováno na 150 dětí, včetně dětí německých rodičů, kteří museli emigrovat z nacistického Německa. Od začátku nacistické perzekuce Židů byly v domě soustřeďovány také židovské děti. Ty byly ukrývány také v Mýtě u Rokycan, kde byla v roce 1938 otevřena ozdravovna a tábořiště. Pitter měl kvůli tomu neustále oplétačky s Gestapem.

 

Bojovník proti zlu bez rozdílu

Milíčově domu se Pitter věnoval i po válce až do komunistického převratu v roce 1948. Zároveň v poválečném období ve státem zkonfiskovaných zámcích Štiřín, Olešovice, Kamenice a Lojovice a penzionu Ládví zřídil ozdravovny, kde se zotavovaly židovské děti vracející se z koncentračních táborů.

Odhodlání humanisty i přes problémy s poválečným režimem prokázal i svou kritikou nelidského zacházení, kterého se Češi dopouštěli ve svých koncentračních táborech na Němcích. I přes nenávist řady lidí zahrnul do svého úsilí i německé děti, které z těchto táborů odvážel.

Přemysl Pitter po nástupu komunismu emigroval, nejdřív do Německa, kde působil jako kazatel a sociální pracovník v uprchlickém táboře, později žil ve Švýcarsku.

Muž, který na konci 30. a v průběhu 40. let zachránil v turbulentních společenských poměrech přes 800 českých, židovských a následně i německých dětí, zemřel 15. února 1976 v Curychu.

V jeho Milíčově domě pod vrchem sv. Kříže dnes funguje mateřská škola.

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe