Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Žižkovské referendum o ničem? Proč ne o něčem...

Jan Kalous / 17.6.2014
Žižkovské referendum o ničem? Proč ne o něčem...

Zastupitelé na dnešním zasedání žižkovského parlamentu budou také řešit, zda souběžně s komunálními volbami v říjnu proběhne v Praze 3 i místní referendum. Zdá se však, že to bude referendu „o ničem.“ Překvapivě totiž námětem všelidového hlasování nebude nulová tolerance k hazardu, osud Nákladového nádraží Žižkov, či plán na vybetonování Jiřáku. Rozhodovat se má o osudu několika soukromých stavebních parcel v blízkosti parku Parukářka. A jelikož toto rozhodování spadá do kompetencí pražského magistrátu a nikoliv žižkovské radnice, bude výsledek pouze prázdným gestem.

 

Místo nulové tolerance hazardu prázdné gesto

Během komunálních voleb proběhnou v Praze referenda v několika městských částech. Ve většině případů se v nich místní obyvatelé mohou vyjádřit k otázkám, které jejich okolím hýbou. Především k velkým investicím místních radnic, či k nulové toleranci hazardních heren v ulicích, v nichž žijí. Výsledek hlasování je pak pro místní politiky závazný a musí jej respektovat. Na Žižkově, Jarově a Vinohradech se však na rušení místních kasin a heren občanů nikdo neptá, přestože v této otázce porušila starostka Vladislava Hujová (TOP 09) svůj slib a místo slibované nulové tolerance v Praze 3 vytvořila netransparentní systém koncentrace tohoto lukrativního byznysu do rukou vybraných hazardních „oligarchů.“ Stejně tak občané nebudou moci pravomocně rozhodnout o osudu stamilionového plánu radnice vydláždit náměstí Jiřího z Poděbrad. Hlasovat se bude především o několika stavebních parcelách v blízkosti Olšanské ulice nedaleko parku Parukářka.

 

Referendum o něčem? / FOTO: redakceReferendum o ničem?

Nejpodivnějším aspektem celého plánu na referendum je to, že fakticky bude rozhodovat o ničem, byť by důvěřivý občan mohl věřit, že jeho hlas je pro politiky závazný. Parcely, o které se v něm jedná, jsou vedeny jako plocha pro sportovní stavby a oddech. Radnice se občanů ptá, zda by se měly změnit na plochy určené jako veřejná zeleň. „Souhlasíte s tím, aby městská část Praha 3 podnikla veškeré kroky v samostatné působnosti k tomu, aby lokalita Parukářka (čísla parcel) byla využívána pouze jako parky, zahrady, sady, zeleň, pobytové louky, dětská hřiště, nekrytá sportovní zařízení bez vybavenosti, cyklistické stezky, pěší komunikace, drobné vodní plochy, zahradní restaurace, dětské tábory a skautské základny?“ zní sugestivní otázka, která má soukromému vlastníkovi změnit osud jeho parcel. Háček se ale skrývá v nejasné definici „veškeré kroky v samostatné působnosti.“ Změny územního plánu totiž nemá ve své kompetenci žižkovská radnice, ale magistrát hlavního města. „Veškerými kroky,“ které v procesu územního plánování přísluší podniknout městské části, je totiž to, že může poslat své stanovisko na velkou radnici na Mariánském náměstí. A magistrát místní referendum v Praze 3 nemusí nijak respektovat.

„Místní referendum není závazné pro státní orgány ani pro orgány kraje, kterým hlavní město je. Tyto orgány by z právního hlediska měly k výsledku hlasování pouze přihlédnout jako ke každému dalšímu stanovisku,“ potvrzuje nesmyslnost plebiscitu JUDr. Mgr. Filip Rigel, Ph.D. z Nejvyššího správního soudu.

Ať již jste tedy zastánci rozkvetlých parcel kolem Parukářky, nedotknutelnosti soukromého vlastnictví, golfových odpališť či husté městské výstavby, nebo i konspiračních teorií a chystáte se lidového hlasování zúčastnit, svým hlasem zavážete pouze místní zastupitele, nikoliv ty, kteří o věci rozhodují.

 

Referendum o něčem? / FOTO: redakceZa vším hledej peníze...

Podivná je i geneze, jak radnice vybrala pro lidový plebiscit jedno lokální téma, když věcí, o kterých by se dalo ve třetí městské části hlasovat, a jenž občany palí daleko více, je celá řada.

Pozemky, o které se v plánovaném referendu hraje, jsou soukromé stavební parcely v blízkosti luxusního rezidenčního projektu Central Park Praha. Nejsou součástí parku na Parukářce a fakticky s ním již přímo ani nesousedí, protože je od parkové plochy odděluje komplex staveb žižkovské tělovýchovné jednoty. Těžko proto říci, proč je radnice v otázce pro referendum nazývá lokalitou Parukářka. Zřejmě proto, aby si neinformovaný občan myslel, že rozhoduje o osudu oblíbeného žižkovského parku, byť to není pravda.

Iniciativa k uspořádání plebiscitu o těchto parcelách přitom vychází ze strany podivného občanského uskupení se sugestivním názvem Sdružení za záchranu plochy oddechu a sportu u parku Parukářka. Jeho členové se přitom rekrutují výhradně z řad majetných majitelů bytů v přilehlém luxusním rezidenčním komplexu Central Park Praha. Nedávno dokončený obří obytný komplex pro bohatou klientelu se soukromým parkem, hlídaný distingovanými vrátnými, se stal oblíbenou zahraniční rezidencí zbohatlíků z Ruska, kteří se ze svých oken kochají výhledem na Hradčany a centrum české metropole. A právě tento luxusní výhled by byl případnou další výstavbou na vedlejších soukromých parcelách zničen a tak vzniklo ekologické sdružení, které začalo pod heslem „Zachraňte Parukářku“ lobovat proti plánům majitele vedlejších parcel.

 

Petiční „komitět“ neuspěl, na tahu je radnice

Pro vyhlášení referenda bohatí rezidenti neváhali používat někdy až absurdní argumenty, jako údajný výskyt ohrožených živočišných druhů na pozemcích, kde se nedávno stavěli jejich vlastní byty – žabička nežabička. Nad jejich aktivitami se ostatně pozastavili i ekologové, kteří v lokalitě dlouhodobě působí.

„Rozhodně souhlasím, že Sdružení za záchranu plochy oddechu a sportu u parku Parukářka jde o to, aby se jim neznehodnotily nemovitosti a ne o nějaké chráněné druhy,“ řekl k tomu Jan Knížek z ekologické iniciativy Krásná žába.

Snahy ekologů z převážně ruskojazyčného Central Parku se však nesetkaly u ostatních obyvatel s velkým ohlasem a petiční iniciativa skončila fiaskem, když se nepodařilo sehnat potřebný počet podpisů. Proto se pozornost vlivných a bohatých rezidentů nyní obrátila k politikům z žižkovské radnice, kteří podivné referendum mohou protlačit hlasy v žižkovském zastupitelstvu. Jejich iniciativu zatím podpořila rada, jejíž rozhodnutí však nebylo jednoznačné. I proto starostka Hujová podle našich informací zavázala zastupitele TOP 09 k tomu, že musí pro návrh hlasovat povinně. A váhající sociální demokraty se její místostarosta Matěj Stropnický údajně snaží získat pro vypsání referenda politickým obchodem za podporu jejich zastupitelky Ireny Ropkové na místo radní, které se uvolnilo poté, co se Miroslav Poche stal poslancem Evropského parlamentu.

Zdá se tak, že se z toho, co na počátku bylo ekonomickým lobbingem obyvatel Central parku, stává jedno z hlavních témat žižkovské politické scény. Téma, které má všechny parametry bouře ve sklenici vody, protože nemá na komunální úrovni v hranicích Prahy 3 řešení, ať již bude osud referenda jakýkoliv. Ale na to jsme si poslední dobou asi už zvykli.

Možná by však zastupitelé mohli připojit k nesmyslnému referendu alespoň nějaké další téma, kterým by dali občanům možnost reálně ovlivnit věci, které je v Praze 3 pálí. Aby těch 250 tisíc korun, které bude referendum stát, neprolétlo zcela oknem...

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe