Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Žižkovský mladík tváří odporu proti okupaci v srpnu 68

Jan Kalous / 21.8.2015
Josef Zach před Čs. rozhlasem (vpravo)

Jeho fotografie, jak třímá v ruce československou vlajku na Vinohradské třídě před budovou Českého rozhlasu, obletěly celý svět. Jmenoval se Josef Zach, byl ze Žižkova a v prvních hodinách sovětské okupace v roce 1968 se stal jedním ze symbolů odporu Čechoslováků proti invazi.

Miloval Beatles, nosil sestřih podle oblíbeného „Brouka“ Paula McCartneyho a byl vyučený instalatér.

Třiadvacetiletý rodák ze Žižkova však pracoval jako řezník a 21. srpna 1968 jel zrovna v pět ráno do práce na jatka v Holešovické tržnici, když se dozvěděl, co se děje. Místo do práce podle všeho ihned vyrazil na Václavské náměstí. Domů se vrátil se zavázanou nohou, protože ho během napjaté situace kolem českého rozhlasu postřelili. Přesto druhý den zmizel jako správný žižkovský dobrodruh do centra opět.

Dramatické události roku konce léta 1968 přežil bez úhony, sovětskou okupaci však nesl tak těžce, že se na jaře 1969 rozhodl pro emigraci. Žižkovský rodák vyjel do Stockholmu na slavné hokejové mistroství světa, zpátky se však vrátil až za více než 20 let.

Podle svědků to byl právě Josef Zach, kdo na ledovou plochu stockholmského stadionu vtrhnul poté, co naše reprezentace porazila sovětský tým, s transparentem „Rusové, jeďte domů!“

Na Žižkov se ze švédského exilu vrátil na návštěvu po pádu železné opony, v roce 2005 však skonal ve svém novém domově, kde strávil celá normalizační léta.

Jmenoval se Josef Zach a byl ze Žižkova.

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe