Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Žižkovský útěk po prostěradlech s okovy

Jan Kalous / 16.6.2015
žižkovský útěk v okovech

Stalo se to před sto pěti lety na Žižkově, a kdyby ten příběh znal slavný útěkář Kájínek, určitě by zblednul závistí. Psal se rok 1910, když sešplhal na svázaných prostěradlech z věznice, která tehdy na Žižkově byla, vězeň Siegfried Engel. Nebyl to žádný vrah, nýbrž sňatkový podvodník, a unikátní opičí únik uskutečnil na rozdíl od Kájínka s okovy na rukou!

Pražská policie vydala v sobotu 19. června 1910 následující varování: "Z vězení Okresního soudu na Žižkově uprchl mezinárodní podvodník Siegfried Engel. Uprchlík jest velmi nebezpečný podvodník." Engel už 7. dubna utekl z věznice v německém Stuttgartu. "Ve Štuttgartě byl odsouzen do těžkého žaláře na dobu dvou let pro podvody, které spáchal na ženách, jimž sliboval manželství," informovala pražská Národní politika. Muž se obyčejně vydával za architekta a vylákal z bohatých osamělých žen značné částky.

Přes dvorek na svobodu

Po útěku přesídlil do Prahy a na Žižkově si držel malý byt. Tam byl také po četných udáních sousedů zatčen pražskou policií a předán do vazební věznice Okresního soudu Žižkov (tato čtvrť byla v roce 1910 ještě samostatným městem). Engel použil k útěku svázaná prostěradla, kterými se spustil na dvůr soudu. "Odtamtud přelezl do dvorka sousedního domu a odtud snadno ven," popisovaly noviny útěk sňatkového podvodníka. "Zajímavo jest, že Engel měl na sobě okovy," pochválila Národní politika zručnost obluzovatele žen.

Je to vůbec možné?

O tom, zda se dá utéct z okna po svázaných prostěradlech, se vedou vášnivé spory. Jeden z českých adolescentních přestupkářů, který se tak pokusil dostat před pěti lety z nápravného zařízení pro mladistvé, zaplatil svůj pokus životem. Horolezečtí instruktoři prostěradlový útěk zkoušeli řádně zajištěni na cvičných stěnách a dospěli k závěru, že to možné je, ale pouze pokud nemáte nadváhu a rozhodně takový postup nedoporučují. I o způsobu, jakým svůj prostěradlový únik provedl Kajínek, se vedou spory, rozhodně však neměl na rukou okovy jako Siegfried Engel.

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe