Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Znalosti HR jsou i pro drobné podnikatele či živnostníky

redakce / 3.7.2014
Znalosti HR jsou i pro drobné podnikatele či živnostníky

Získat v dnešní době kvalitního a zároveň „věrného“ zaměstnance, který by byl samostatný, schopný a pro firmu udělal „první poslední“, je opravdu složité. Samotné vedení pohovoru je věda a proces, na který se však můžete předem poctivě připravit. Téma human resources neboli personalistiku jsme probírali s odbornicí na slovo vzatou – ředitelkou PMF Institutu Mgr. Blaženou Kohoutovou. 

Jak byste popsala HR obor někomu, kdo o něm ještě nikdy neslyšel?

HR je zkratka pro Human Resources, tedy česky lidské zdroje. Dříve personalistika. Dnešní obor však je nesmírně daleko od pouhé personalistiky, krom náboru a výběru zaměstnanců, jejich propouštění, vzdělávání, zpracování mezd atp., se zabývá také motivací, hodnocením, odměňováním a benefity, sleduje a spolubuduje firemní kulturu, je skutečným uznávaným partnerem managementu v byznysu, ve změnách, ve strategii. Myslím, že to neplatí jen pro velké firmy, tato práce se vyplatí i u menších podnikatelů a živnostníků.

 

Blažena Kohoutová / FOTO: redakceCo pro vás vzdělávání v oboru HR osobně znamená - jak vás osobně posouvá dále?

V osobním životě asi nejvíce v měkkých dovednostech - řešení konfliktních situací, vyjednávání, naslouchání, koučing, time management. Celé roky sleduji trendy, nástroje a vše z oblasti a snažím se je aplikovat. Je to ohromná výzva a radost, když se daří a nese to výsledky.

 

V rámci Žižkova a Prahy 3 existuje velké množství středních a menších podnikatelů. Kterých bodů by se měli držet při nabírání nových zaměstnanců?

Ujasnit si, co očekávají - jaký bude profil pozice, co má pracovník v dané pozici umět, jaké má mít znalosti a dovednosti, jaké zkušenosti, eventuálně jaké má mít předpoklady. Také je třeba si ujasnit, v jakém kolektivu bude nový pracovník pracovat a jaká je celková firemní kultura a brát na to ohled při výběru.

 

PMF Forum / FOTO: redakceCo konkrétně by podnikatel neměl v případě přijímacího pohovoru zanedbat?

Dobře pročíst životopis, pak mít připravené cílené otázky, kterými zjistí praxi, zkušenost, znalosti. Může mít připravené i krátké úkoly, kterými účastníky výběrového řízení prověří.  V důležitých případech doporučuji přizvat odbornou pomoc specializované firmy - k celému výběrovému řízení, k metodice prověření nebo jen k vlastnímu výběru a prověření – například formou Assessment Centra nebo kombinací více metodik. Nebo bych doporučila studium v našem základním programu „HR Profesionál“, kde podnikatelé nebo lidé mající na starost personalistiku, se tyto dovednosti naučí - firma je pak může využívat dlouhodobě.

 

PMF Forum / FOTO: redakceKolik máte přijímacích pohovorů za sebou vy - ať už z pozice žadatele o práci či posuzovatele?

Z pozice posuzovatele jich mám za sebou velkou řadu, neumím to spočítat, pracovala jsem několik let ve společnosti, která se náborem a výběrem pracovníků přímo zabývala.  A musím říct, že to byla velmi úžasná a inspirativní práce - měla jsem možnost setkávat se převážně s lidmi, kteří měli za sebou velmi zajímavé projekty a výsledky a já jsem s nimi mohla hovořit i o potížích a nezdarech. Bylo to fascinující sledovat, jak to ti nejlepší vnímali jen jako výzvy a možnosti řešení a poučení.

Z hlediska žadatele jsem velikým několikakolovým výběrovým řízením prošla jen jednou a naštěstí úspěšně. Jinak jsem měla to štěstí, že jsem byla oslovena a vyzvána k účasti na výběrovém řízení. To je příjemnější situace - od počátku cítíte určitý zájem budoucího zaměstnavatele.

 

PMF Forum / FOTO: redakceKterá situace vás při pohovorech nejvíce překvapila či zaskočila?

Naštěstí jen jednou se nám stalo, že se zadávající budoucí zaměstnavatel dohodl za našimi zády tajně s jedním z dodaných kandidátů, nedokončil se celý proces výběrového řízení a prověření kandidátů a bohužel dotyčný kandidát pak odešel s nečistým štítem a škodou svému zaměstnavateli.


Můžete zmínit nejbizarnější zkušenost v rámci oboru HR?

Nenapadá mě. Ale z rozhovorů jsem několikrát slyšela o použití různých testů, které naprosto nepatří k výběrovým řízením ve firmách a v evropských zemích bylo jejich použití právě pro výběrová řízení označeno jako neetické a nedoporučené - např. Lüscherův barvový test.

 

Co českým manažerům v případě HR nejvíce chybí?

Schopnost empatie a naslouchání. Do určité míry to ale chápu - jejich prioritou je hospodářský výsledek. Právě proto je důležité mít partnera z oblasti lidských zdrojů a spolupracovat.PMF Institut / FOTO: redakce

 

* Mgr. Blažena Kohoutová je ředitelkou PMF institutu a odbornicí na oblast Human Resources. Ve svém volném čase se však věnuje i překvapivým koníčkům – kupříkladu sbírá zvláštní odrůdy růží.
 

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe