Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Filmový tip: Holy Motors

3.1.2014
Recenze: Holy Motors

Netradiční road movie, která nás proveze uličkami Paříže na sedadle podivuhodné limuzíny, je podvratným snímkem, jenž diváky zákonitě rozdělí na nesmiřitelné poloviny. Holy Motors, jež si na festivalu v Cannes vysloužily trojnásobný potlesk, totiž skrze režiséra Leose Caraxe nádherně provokují a elektrizujícím způsobem kladou otázku, co je vlastně film a vyprávění příběhů. 

Holy Motors / FOTO: AerofilmsPan Oscar (excelentní Denis Lavant) ve skvěle padnoucím obleku nastupuje do bílé limuzíny, která jej má dopravit na několik schůzek, jež mají k manažerským jednáním opravdu daleko. Oscar již na prvním setkání vystupuje z auta namaskovaný jako vrásčitá žebrající stařena, později se vtěluje do podoby herce motion capture, jehož pohyby jsou v sexuálním tanci přenášeny na digitální postavu humanoidního plaza, či se změní v šíleného bezdomovce, který na hřbitově unese modelku (Eva Mendes) a odtáhne ji do své sluje. Jednotlivé výstupy jsou rámovány přípravou uvnitř limuzíny, která zároveň slouží jako herecká šatna, křižovatka do jednotlivých epizod odkazujících k dějinám kinematografie a kanonickým autorům (Jacques Tati, Jacques Demy, Georges Franju, Luis Buñuel a mnozí další). Oscar je nejspíše herec a v každodenní vypjaté féerii předehrává komediální, absurdní či tragické scény. Kdo se však dívá?

Holy Motors / FOTO: AerofilmsHoly Motors jsou zjevením a lekcí čisté imaginace, kdy doslova vstupujeme do hlavy tvůrce a jsme unášeni proudem asociací a absurdit, jejichž nesrozumitelnost je zároveň přirozenou součástí kouzla filmu. Jako diváci jsme hnáni touhou dát předkládaným obrazům a scénám vyšší smysl, avšak Holy Motors se mu vyhýbají. Svět snímku se stává podivným prostorem, v němž neviditelné kamery (možná) přenášejí dech beroucí vystoupení pana Oscara milionům vizuálních strávníků. 

 

Holy Motors / FOTO: Aerofilms

 

 

Nevíme, zda se někdo dívá, a právě proto hrajeme své role a v digitálním prostoru internetu na sebe navlékáme různé podoby. „Vypraví tento film příběh? Ne, vypráví život sám! Příběh o životě? Ne, existenciální zkušenost – jaké je to být naživu!“ přidává další interpretaci režisér, který, zdá se, přebírá surrealistické žezlo po Davidu Lynchovi. Carax se dokonce jako demiurg snového filmového světa zjevuje v samotném začátku snímku, pohlíží na plátno projekčního sálu, kde se promítá běžící kůň – filmový experiment Etienne-Jules Mareyho z počátku devatenáctého století.

Film je v podání Leose Caraxe opravdovým sněním, které zkoumá hranice kinematografie a pocitů, jež jsou ještě na diváky přenositelné. Právě proto je však pro mnohé těžce stravitelným soustem, neboť v Holy Motors můžete nechápavě tápat či se necháte strhnout hrozivou filmovou imaginací. Za zkoušku to rozhodně stojí!

 

Holy Motors / FRA, NĚM 2012 / Leos Carax / 115 minut hrají Denis Lavant, Kylie Minogue, Michel Piccoli, Eva Mendes, Edith Scob, Jean-François Balmer a další

 

Snímek je k legálnímu zhlédnutí ZDE na službě Aerovod. 
 

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe