Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Špinavý trik jako manuál k Oscarovým úspěchům

Petr Hamšík / 29.1.2014
Špinavý trik jako manuál k Oscarovým úspěchům

Poslední snímek režiséra Davida O. Russella, retro kriminálku Špinavý trik (American Hustle), předchází pověst skvělého filmu. Ocenění z letošních Zlatých glóbů, deset nominací na Oscary hovoří samo za sebe – setkáváme se s výjimečným dílem. Může to však být i naopak? 

Špinavý trik / FOTO: FalconRetro ze sedmdesátých let minulého století je především neobyčejnou sázkou na jistotu. Špičkový podvodník Irving Rosenfeld (obtloustlý Christian Bale) je společně se svou femme fatale, přizpůsobivou a vychytralou Syndey (Amy Adams) přistižen agentem FBI Richiem DiMasem (Bradley Cooper). Richie by rád chytl velkou rybu, a tak dvojici nabídne obchod – společně napálí místní zkorumpované politky a na oplátku zastaví stíhání jejich nelegálního byznysu se zprostředkováním pohledávek (ne nepodobného obchodnímu modelu Vlka z Wall Street, jen v mnohem menší podobě). Vše se však pochopitelně zkomplikuje, když se do sítí připravené léčky chytne i jinak lidumilný starosta New Jersey Carmine Polito (Jeremy Renner).

Špinavý trik je od počátku vysoustruženým snímkem žadonicím po ocenění a je až s podivem, jak mu zámořští akademici sedají na lep. Obsahuje věrohodné herecké výkony s notnou dávkou fyzické proměny (Christian Bale), retro styl sedmdesátých let s podivnými kostými a účesy dá vyniknout výpravě, žánr podfukářské kriminálky se Russell snaží podrýt nejednoznačností postav a závanem sociálního dramatu, strukturu snímku navíc ozvláštňuje nechronologickým vyprávěním a přesunem hlediska z postav na postavu.

Špinavý trik / FOTO: FalconCo je to však platné, když je celý snímek spíše slepencem postupů jiných, zručnějších režisérů. Špinavý trik není ani čisotu zábavou typu Dannyho parťáků, ani kriminální freskou Martina Scorceseho. Je pouze žvanivou nápodobou, kdy postavy mluví a mluví, dokonce své jednání pro ještě méně chápající diváky vysvětlují v monolozích mimo obraz. Vizuální i zvukovou doslovností si Russell jistí záda – alespoň v některé ze složek filmu přeci musí Špinavý trik získat toužebné ocenění. 

Nuda a šeď snímku je o to větší v přímém srovnání s dalším “žvanivým” filmem sezóny – Vlkem z Wall Streetu režiséra Martina Scorceseho. Právě tehdy si uvědomíte, jak vypadá režisérská lehkost a naopak chtěná urputnost. Špinavý trik z tohoto souboje odchází hodně rozerván.

 

Špinavý trik (American Hustle) / režie David O. Russell / hrají  Christian Bale, Amy Adams, Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Jeremy Renner, Michael Peña / v kinech od 23. 1. 2014


 

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe