Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Hledím Miroslava Váni

25.11.2013
Hledím Miroslava Váni

Cestou na střelnici v Kapslovně jsem se připravoval na cokoli. Milovníci zbraní zamilovaní do estetiky hummerů, bojových plemen a švabachu. Co jsem ale nečekal, že objevím, byl sportovní klub biatlonistů, houf dětí se vzduchovkami a až „hrabalovsky“ malebné zákoutí staré továrny plné sportovců. To vše pod předsednickou taktovkou Miroslava Váni. 

Praha 3 očima - Miroslav Váňa / FOTO: Filip SingerPrvní generace žižkovských biatlonistů měla ve svých řadách právě i Miroslava Váňu. Nadšení, které v něm vzbudil jeho trenér, mu vydrželo od čtrnácti let dodnes. Byl to právě on, kdo prolomil desetiletí trvající období nezdarů a pro svou čtvrť, ale vlastně pro celou Prahu vybojoval nejedno vítězství a cenný kov. Dnes je předsedou klubu Kapslovna a výsledky i z právě proběhnuvšího mistrovství republiky jasně ukazují, že slavná tradice pokračuje dál. Interiér klubu vytapetovaný diplomy, plaketami a obložený poháry tuto skutečnost jen podtrhuje. Lesk trofejí ale jasně kontrastuje s jinak skromnou a zubem času ohlodanou stavbou, dříve patřící do komplexu továrny na munici Sellier a Bellot z devatenáctého století. „Žijeme z toho, že pronajímáme naši střelnici, takže kromě biatlonistů k nám chodí i celá řada jiných lidí, kteří si chtějí zastřílet nebo si teprve dělají zbrojní průkaz. Z těchto prostředků a ze sponzorských darů Praha 3 očima - Miroslav Váňa / FOTO: Filip Singerfinancujeme provoz klubu i naše další aktivity. Prvního dubna už od roku 1976 probíhá například tradičně coby zahájení biatlonové sezony závod Žižkovská stuha,“ vysvětluje Miroslav Váňa na lavičce před domem, zatímco se do záznamu diktafonu pevně zařezávají výstřely z malorážek.

Jací jsou však návštěvníci střelnice? Jedná se o zaryté milovníky zbraní, kteří vzhlížejí k potetovaným žoldákům s velkými kalibry, nebo je skutečnost prozaičtější? „Většina lidí sem chodí za sportem. Ať už jim jde jen o střelbu nebo právě biatlon. Řada z nich sem ale přichází i za odpočinkem. Pokud chcete nastřílet dobré skóre, tak se musíte doopravdy uklidnit a přestat myslet na starosti, které se v hlavě během dne nastřádaly. Vlastně ze stejného důvodu si někdo jiný sedá v kavárně k dortu se šlehačkou,“ směje se předseda klubu.

Praha 3 očima - Miroslav Váňa / FOTO: Filip SingerPokud střelnice a sportovní klub působí jako svět sám pro sebe, neznamená to, že by jeho předseda před okolím uzavíral. Třicet šest let mezi místními terči nesporně zapůsobí a rodilý Žižkovák má ke své čtvrti vřelý vztah, byť vzpomíná často na půvab míst, které odvál čas. „Bydlel jsem v Roháčovce, v domě, který už dnes nestojí. Chodil jsem cvičit do Tesly Žižkov, tam jsem se vlastně i o biatlonu poprvé dozvěděl. Na Pražačce, kde dnes žiji, to bývalo také krásné. Jako kluk jsem hodně často jezdil mezi rodinnými domky, které už také zmizely. Spoustu krásných vzpomínek mám ale i na Vítkov,“ vypočítává. Zatímco mezi námi probíhají skupinky mladých dorostenců, přímo Váňovy dcery ve šlépějích svého otce nevykročily.

„Svoje děti jsem chtěl k biatlonu vést, ale nepovedlo se mi to. Naštěstí jsem v nich však dokázal probudit lásku k něčemu jinému, k přírodě. Jako kluk jsem se tady na Žižkově přihlásil do turistického oddílu, který zde fungoval místo skautů. A moje dcery po revoluci právě celé dětství ve znovuzrozeném skautu prožily.“ Se stejnou otcovskou hrdostí ale mluví i o přítomných juniorech, kterých by ale podle trenérů Kapslovny mohlo být i mnohem více. „Jedna z našich juniorek získala první místo, zvítězili jsme i v dospělé kategorii, Vítek Smetana mezi staršími muži získal třetí místo. A obecně se dá říct, že v posledních letech máme skutečně dobré výsledky,“ pronáší s pýchou v hlase Miroslav Váňa.

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe