První plánovací setkání, na kterém budete moci i vy určit podobu dalšího ročníku Ulitého záhonu, se koná 8. února od 15.30 v budově DDM Ulita v ulici Na Balkáně 2866/17a, kde budete srdečně vítáni. Co se vlastně pod komunitním zahrádkařením skrývá?
Princip komunitních zahrádek je v Evropě poměrně dobře znám, v naší kotlině však zahrádky vyrůstají poměrně pozvolna a nesměle. Co se vlastně pod pojmem komunitní zahrada skrývá? A komu je tato určena? Jedná se o společný prostor, na kterém si kdokoliv může pronajmout za téměř symbolický obnos záhonek, aby si na něm vypěstoval to, co je jeho srdci nebo jazyku blízké. Největší poptávka je samozřejmě zaznamenána od lidí, kteří bydlí v činžácích a panelácích a přejí si pěstovat bylinky, zeleninu, květiny nebo jen tak touží po aktivnějším kontaktu s přírodním koloběhem.
Na území MČ Praha 3 komunitní zahrada vznikla v loňském roce. Zřídila ji společnost My.Aktivity o.p.s. v blízkosti dětského hřiště Na Balkáně na části pozemku, který spravuje DDM Praha 3 - Ulita. Až doposud se ale Ulitej záhon (jak se první ročník komunitního pěstování nazýval) provozoval v bedýnkách a vacích, protože vznikl provizorně na ploše po zbouraných garážích, kde na zemi plevelem zarůstají poničené betonové panely. I jinak místo působí trochu neutěšeně, je obehnáno nevzhledným plechovým plotem a vévodí mu polorozbořená stavba garáže používána jako kůlna.
Od nového roku by však místo mělo dostat nový kabát. My.Aktivity o.p.s. získalo grant od Nadace Via v programu Město, kde žijeme (ve velké konkurenci byl projekt vybrán mezi pět nejlepších), který částečně pokryje náklady na úpravu tohoto prostoru.
Protože má však v budoucnu zahrada nadále sloužit občanům Prahy 3, návrh na její vzhled si vytvoří na tzv. prvním plánovacím setkání sami občané. Nejúspěšnější nápady ze strany veřejnosti budou zapracovány do profesionální studie, podle které bude zahrada následně upravena. Zapojení veřejnosti do projektu tím ale neskončí, na jaře a v letních měsících proběhne několik zahradnických workshopů, kde se účastníci zapojí do úpravy prostoru a budou mít možnost se naučit něco nového od specialistů na permakulturu či od zahradních architektů. Zahrada by měla být v listopadu 2014 slavnostně otevřena tak, aby v dalších letech sloužila jako místo pro komunitní pěstování, setkávání, ale i třeba pro ekovýchovné programy určené předškolním dětem či přednášky pro dospělé o přírodě.
Kromě Nadace Via, která projekt podpořila finančně, se na přípravě zahrady podílí celá řada dalších organizací. Především je to DDM Praha 3 - Ulita, dále pak zahradní centrum Green-decor, Lesy ČR s.p., Městská část Praha 3, dolaďuje se také spolupráce s Fakultou architektury ČVUT. Do příprav jsou zapojeny i rodinné kluby RK Ulitka a RC Paleček.
Projekt samotný provází celá řada dalších akcí. Jednou z nich je výtvarná soutěž a výstava Namaluj si svou zahradu pro předškolní děti. Malí výtvarníci jistě srší nápady, jak by mohla zahrada vypadat. Jejich výtvarná díla vybírají do 16. 12. ve svých otevíracích hodinách herny RK Ulitka a RC Paleček (více na webových stránkách organizací). V lednu pak proběhnou vernisáže s vyhlášením soutěže v obou místech.
Zaujala-li Vás myšlenka společného zahradničení ve městě či možnosti podílet se na tom, jak budou plochy určené veřejnosti v Praze 3 vypadat, sledujte facebookovou stránku „Ulitej záhon“ či web myaktivity.cz. Dozvíte se tam, co je nového.