Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Pohled z vrcholku komiksové sekvoje

Tomáš Stejskal / 24.11.2013
Pohled z vrcholku komiksové sekvoje

Jak to vypadá v prodejně specializované na komiksy a sci-fi literaturu poblíž stanice Flora? Obzvlášť vede-li ji člen legendárního uskupení Rigor Mortis, které v devadesátých letech dělalo svými humornými a podvratnými texty o komiksu puberťákům v hlavě intergalaktický guláš? Jiří Pavlovský dnes komiksy nejen čte a prodává, ale i vydává a stojí v pozadí celého boomu tohoto média u nás.

 

Praha 3 očima - Jiří Pavlovský / FOTO: Filip SingerJiří Pavlovský sídlí se svých obchodem Sequoy na pomezí Vinohrad a Žižkova už přes dvacet let. „Pouze Nové Město, Vinohrady a Žižkov jsou Praha – ostatní části jsou jen atrakce pro turisty nebo přidružené kolonie,“ říká s nadsázkou. „Navíc jsme kousek od našeho obchodu, v parku Na Parukářce, kdysi natáčeli horor Byl jsem mladistvým intelektuálem.“ Filip Gotfrid, který tu už skoro patnáct let prodává, je rodilý Žižkovák. „Mám na naši čtvrť vzpomínky jako na úžasné místo; chodili jsme do lesů a na svahy sáňkovat, Vápenka, Židovské pece, koneckonců i křoviny a stezičky kolem Vítkova. A přitom byl člověk v centru za 15 minut. To mohly nabídnout možná Dejvice, ale to už je spíš zahrada, ne příroda,“ dodává. „Žižkov měl díky tomu, že nešlo o nejbohatší čtvrť, vždycky jednu z nejsilnějších atmosfér z celé staré Prahy.“

V knihkupectví Sequoy v Čáslavské ulici najdete záplavy komiksů v češtině i angličtině, žánrové knihy a komiksové novinky. Vánoce jsou pro mnoho knihkupců malou apokalypsou, kdy lidé berou z poloprázdných regálů se šíleným výrazem v očích takřka cokoli. Filip Gotfrid přikyvuje, že kolem svátků vedle pravidelné klientely skutečně přicházejí i noví zákazníci. Především ženy, jež si rády nechají doporučit, co koupit svému příteli či manželovi. „Vždycky raději nabídnu bezradné dámě něco, co by se mohlo partnerovi líbit, než tvrdit: tohle si kupte, pod stromečkem to bude vypadat dobře,“ přibližuje Gotfrid předvánoční atmosféru a Pavlovský dodává svým typickým stylem: „Ano, na Vánoce vyrazí do knihkupectví i lidé, kteří se s takovou věcí, jako je kniha, setkávají poprvé v životě a netuší, jestli se to používá čistě jako okrasný artefakt nebo jestli se to dá jíst. Což ale není náš případ, k nám chodí samozřejmě jen vzdělaní, civilizovaní, sympatičtí a krásní zákazníci.“

Praha 3 očima - Jiří Pavlovský / FOTO: Filip SingerV polovině devadesátých let Jiří Pavlovský spolu se Štěpánem Kopřivou a dalšími několika nadšenci zaútočili na teenagery odkojené Čtyřlístkem a Kometou a vnesli mezi ně radikální komiksovou osvětu. Nejprve články v časopisech Score a Ikarie, poté přímo vlastním magazínem Crew, z něhož se stalo vydavatelství zaměřené především na kvalitní komiks středního proudu. „Osobně jsem fanda právě amerických sérií, něčeho, čemu říkám inteligentní mainstream. Prostě dobře vyprávěné a nápadité klasické příběhy,“ popisuje své preference Pavlovský.

A právě takové tituly se snaží vydávat a už v devadesátých letech, kdy tady ještě žádný trh s komiksy neexistoval, nabízel ve svém knihkupectví jejich originální verze. Dnes – z velké části jeho zásluhou – přestává být komiks tvorbou pro mládež a stává se vyhledávaným dárkem, něčím hodnotnějším než kniha. „Komiks expanduje, to je pravda. Stává se skoro módním artiklem a není snad vydavatelství, které by s tímhle fenoménem aspoň trochu nekoketovalo. Jako dárek je vhodný i proto, že je prostě hezký. Něco mezi knihou a výtvarnou publikací,“ komentuje Jiří Pavlovský proměňující se situaci na trhu.

Přestože se komiksový trh už diferencoval a vycházejí u nás jak autorské grafické romány a experimenty, tak žánrové čtivo, podle Filipa Gotfrida stále ještě komiks není v očích mnohých uznán za plnohodnotné médium. „Názor, že komiks je něco divného, tu stále přetrvává.“

 

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe