Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Žižkov je pražský Montmartre

Tomáš Stejskal / 6.1.2014
Žižkov je pražský Montmartre

Málokdo má takové zásluhy o žižkovskou hudební kulturu jako Lubomír Schmidtmajer. Od počátku osmdesátých let vedl legendární Junior klub Na Chmelnici, který poskytoval zázemí bigbítovým kapelám. Nyní se snaží v podobném duchu pokračovat v jednom z největších pražských klubů, v Paláci Akropolis.

Žižkov je pražský Montmartre / FOTO: Filip SingerJasná páka (pozdější Hudba Praha), Letadlo, Garáž, Psí Vojáci, Precedens… Kapely, v nichž se mísí punk i nová vlna, kapely, které rozhodně nejsou mainstreamové, ale ani vyloženě undergroundové jako třeba Plastici, kapely, díky nimž se v osmdesátých letech začalo v hudbě u nás zase něco dít. A právě žižkovský Junior klub na Chmelnici byl pro ně domovskou scénou. A byl to jeden z důvodů, proč se tehdy na Žižkov nechodilo jen za točeným kozlem, ale i za kulturou. Chmelnice totiž byla jedním z mála míst v Praze, kde se koncerty a četná divadelní představení odehrávaly oficiálně.
Nepřehlédnutelná budova Paláce Akropolis v sobě nese hned dvojí kulturní dědictví. Díky Lubomíru Schmidtmajerovi, který sem v polovině devadesátých let přenesl duch Chmelnice, se tu navazuje na bigbítové kořeny slavného Junior klubu a pak je tu samozřejmě tradice prvorepublikového Paláce Akropolis, známé žižkovské divadelní scény. S 

Žižkov je pražský Montmartre / FOTO: Filip SingerLubošem Schmidtmajerem, který Akropoli s pětiletou přestávkou šéfuje od jejího obnovení, se scházím v tamní kavárně, abychom si popovídali o geniu loci Žižkova i o kultuře.

Zajímá mě, zda se dá vůbec působení v obou institucích porovnat. „Asi to moc nejde, protože doba je úplně jiná, ale v určitém dramaturgickém ohledu i obsahu tu existuje návaznost,“ říká mi a dodává, že v obou případech jde o multifunkční prostor pro koncerty, divadlo, výstavy. „Pro mě bylo vždy důležité se ve své profesi dostat co nejdál, takže z toho pohledu je pro mě zajímavější dnešní doba. Na Chmelnici vše fungovalo na kamarádské úrovni, i proto, že nebyly peníze, dnes je vše mnohem více o financích.“

Lubomír Schmidtmajer však rozhodně nepůsobí dojmem chladného manažera. A byť přiznává, že pro něj osobně už v Akropoli nefunguje jistý generační aspekt, který tehdy tmelil lidi v Junior klubu, jeho dramaturgové mají se svými umělci podobný vztah, jaký míval on.

Podle Schmidtmajerových slov se v Akropoli snaží myslet i na prvorepublikový odkaz, ale především se dnes snaží rozvíjet projekty, které jsou na mezinárodní úrovni. Jde hlavně o divadlo pod taktovkou dramaturga Petra Boháče a o hudební cykly jako EuroConnections se zaměřením na evropskou hudbu či Music Infinity s projekty na pomezí jazzu a vážné hudby. 

Žižkov je pražský Montmartre / FOTO: Gabina Fárová

Bavíme se i o společenské roli umění. „Určitě si nemyslím, že by to byla prvoplánově povinnost umění se k něčemu vyjadřovat, protože se pak podle mě začne dostávat někam trochu jinam. Ale postrádám třeba v Čechách klasické kabarety, v nichž se přirozeně propojovaly umělecké výkony s určitým společenským obsahem.“

Ředitel Paláce Akropolis vzpomíná, že už v osmdesátých letech Žižkov vnímal jako specifické místo, čtvrť, kde se něco dělo. A nejen kulturně. „Byly tu hospody, kam všichni chodili. Ať byl člověk odkudkoli z Prahy, stejně se všichni sešli na Žižkově.“ Ptám se, jestli to tak stále je. „Dneska se díky všem těm změnám, jako třeba že na Parukářce rostou kytky a další věci, co nebyly normální, ze Žižkova stává takový pražský Montmartre,“ přemítá s úsměvem. Nejlepší důkaz toho, že Žižkov neztratil svou atmosféru, je prý nadšení zahraničních umělců, kteří vystupují v Akropoli. A přidává k dobru ještě jednu historku. „Když se dělaly mapy pro Google, dlouho byla digitalizovaná jen Žižkovská věž a Akropolis. U Akropole tehdy byl jediný titulek: „Tady hráli Pixies.“

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe