„Budeme zaříkávat božstva padesátkových sci-fi naivit,sedmdesátkového artistního porna, osmdesátkových akčních nesoudností, moderních giallo reinkarnací, nadčasových spirituálních úletů i věky přesahujících zvrhlostí,“ předjímá jeden z dramaturgů Jiří Flígl. Letošní ročník nesoucí se na vlnách desetiletých oslav a téma „Duchovna“ má speciálnímu publiku „otrlce“ opravdu co nabídnout. Jak zdůrazňuje Antonín Tesař, tak mezi klíčovými slovy festivalu jsou libůstky jako satan, VHS, JCVD aneb Jean-Claude Van Damme, motorovky, pojídání zvratků i výkaů, ektoplasma tromorganické potraviny, vraždící popcorn, kladivo, giallo a pojem nejvíce pro otrlé – Zdeněk Troška.
Festival otrlého diváka tradičně nabízí jak aktuální lahůdky, které z neznámých důvodů čeští distributoři přehlédli (jak mohou minout skvosty jako Návrat do atomového gymnázia, část 1 !!!), či starší archivní lahůdky jako je legendární Robot-monstrum z roku 1953, které už v uputávce láka na destrukci země a ladnou krásku v rukách mostra. V rámci VHSkové nostalgie bude promítnut i dokument o tomto fenoménu Přetoč to! (2013), poctou krvavým giallo filmům je pak Podivná barva slz tvého těla (2013). Mezi dramaturgy se vpáčil i Aleš Stuchlý se svým Stuchlým okénkem, do něhož vybral policejná komedii Hovadný fízlové (2013) režiséra Quentina Dupieuxe, jenž je v hudebním světě znám především jako Mr. Oizo. Aneb Marilyn Manson v roli šikanovaného puberťáka.
Jean-Claude Van Damme sice předvádí roznožky na potkání, jako tomu bylo před nedávnem v reklamě na kamiony Opel. V Cyborgovi (1988) ale předvede jednu z nejúžasnějších – na festivalu bude snímek navíc uveden v režisérském sestřihu.
Meditační snímek pro masochisty – tak označuj dramaturgové snímek Jednorozený (1990) – filmový debut režiséra E. Eliase Merhigeho, který se vyžívá v brutalistních alegoriích, přepálených černobílých kontrastech a podmanivé atmosféře. Po zhlédnutí tohoto filmu už váš život nebude jako dřív!
„Thajská černá magie je rozhodně otrlejší disciplína než její západní blíženkyně,“ říká dramaturg Antonín Tesař, „žádné dovádění při měsíčku s kozlem či sbírání bylin, ale spíš šéfování neposlušné bandě oživlých krokodýlích lebek nebo rituální pojídání cizích zvratků.“ Takový bude i snímek Černá magie: boxerovo znamení (1983) o thaiboxerovi, který se stane mnichem, aby mohl porazit zlého čaroděje. No a kde je ten Zdeněk Troška? Kultovní film Smrtelná kořist (1987) totiž oplývá režií českého znění právě od Zděňka, kdy hlavní postave ztvárněnou naturščikem steroidů Tedem Priorem proůjčil hlas Jiří Pomeje.
„Zatímco jiné festivaly usilují o to diváky co nejvíce pasivizovat, FOD se stal hrdou baštou interaktivity i poslední výspou simultánního překladu, koneckonců diváka máme přímo v názvu akce,“ podotýká další z dramaturgů Petr Šaroch. Jednou ze složek festivalu jsou totiž i interaktivní zážitkové projekce, kdy diváky oblaží šaškové počmáraní při sledování Klaunů zabijáků z vnějšího vesmíru (1988), v rámci Robot-mostra (1953) pak budou imunizování vesmírnými kalcinátorovými paprsky smrti a po závěrečném narozeninovém filmu Růžoví plameňáci (1972) se těště na Hnědý (s)raut.
Festival otrlého diváka pořádá i soutěž o nezapomenutelné tematické ceny. V neděli 9. března před slavnostní narozeninovou projekcí filmu Růžoví plameňáci (Pink Flamingos, USA 1972) budou oceněna tři nejvydařenější či nejnápaditější přání Otrlcovi k desátým narozeninám. Přání, ať už ve formě textu, fotek nebo linků na videa mohou diváci zasílat na mail info@otrlydivak.cz.
Kino Aero / od 4. do 9. března 2014 / www.otrlydivak.cz / program naleznete ZDE