Přestože je sedmička šťastné číslo, představovaný výběr sedmi dokumentárních filmů z různých lokalit i společenských vrstev dnešního Ruska a Ukrajiny přespříliš pozitivně nevyznívá. Na evropských festivalech oceňovaný snímek THE OTHER CHELSEA zavádí diváka do sociální odloučeného východo-ukrajinského města Doněck. V záplavě dýmu z všudypřítomné uhelné těžby vyvstává jako jediný zářivý bod místního života harmonogram fotbalových zápasů místního týmu Šachtar Doněck.
To naopak hlavní protagonisté dokumentu THE REVOLUTION THAT
WASN’T své dny v apatické stereotypní nečinnosti netráví. Zasvětili totiž své
životy občanskému aktivismu. Vlastní cestu, jak bojovat proti stávajícímu politickému systému volí také umělecké hnutí Voina balancující na hraně uměleckého happeningu a trestného činu. Umělecká a partnerská dvojice Vor a Koza vysvětlují, proč se rozhodli pro projev prostřednictvím neortodoxních uměleckých akcí a jak jejich způsob umělecké tvorby ovlivňuje jejich každodenní život, včetně životu jejich jednoročního syna. Nezapomeňme ani na "výlet" na Zakarpatskou Ukrajinu v dokumentu PŮL ČTVRTÉ.
Směrem k minulosti, do prostoru vzpomínek a historie se obrací snímek LIFE SPAN OF THE OBJECT IN FRAME. Filmová hříčka postavená na práci s fotografiemi a příběhy z bývalého Sovětského svazu vtahuje diváka do
EPOCHÁLNÍ VÝLET PANA TŘÍSKY DO RUSKA zpřítomňuje osobní historii českého legionáře v Rusku, po jehož stopách se vydává jeho vlastní vnuk, dnes již stárnoucí učitel, hledající mimo rodinných kořenů také kořeny povahy ruského národa.
Filmový výlet do CAFÉ VOYAGE láká diváky na cestu do vzpomínek ukrajinského patriota, lokálního pamětníka, který se po desítkách let strávených na vedoucí pozici zemědělského rybářského družstva ocitá na stejném místě v roli správce soukromé firmy.
Sedmičku snímků pomyslně uzavírá snímek ON THE WAY HOME, jenž
Ukrajina se aktuálně ocitá na rozcestí, kudy ale vede její "cesta domů"?
zdroj: dafilms.cz