Stačí se projít po jednotlivých parcích na Praze 3 a záhy zjistíte, že prostoru pro venkovní trénink je dost a dost. Park za Pražačkou skrývá kupříkladu discgolfové hřiště, jakousi obdobu golfu s létajícím talířem, Vítkov láká k běhu, zatímco park Rajská zahrada lze použít hned k několika různým druhům sportů. Běhat můžete víceméně kdekoli, v Rajské zahradě, která byla po rekonstrukci otevřena už před šesti lety, na vás čeká několik stanovišť pro důsledné posilování. Unavenější jedinci si nejspíše vyberou jeden ze dvojice pingpongových stolů, zatímco cílevědomí sportovci začnou supět na jednom z víceúčelových strojů. Plácek nad jezírkem s rybičkami totiž skrývá možnost posilování zdarma – ať už na visutých žebřinách, posuvné plošině, kdy vlastní vahou cvičíte především stehenní svaly, hrazdu na přitahování, ale také konstrukce, kde lze posilovat tricepsy či břišní svaly pro vytoužený „letní pekáč buchet“. Při první návštěvě budete jistě chvíli tápat a studovat návody na drobných cedulkách, záhy se však do tajů posilování jistě dostanete. Není proto divu, že zde často narazíte na skupinku, která se oddává intenzivnímu kruhovému tréninku.
Touha opustit vydýchanou a zapocenou „činkárnu“ je pro mnohé výzvou – nechtějí totiž využívat stroje, které posilování odděluje po jednotlivých partiích, ale zapojit své tělo co nejkomplexněji. K tomu však nestačí ani stanoviště v Rajské zahradě, ale je třeba využít i další pomůcky od těžkých pneumatik, zátěžových vest, s nimiž jsou dřepy opravdovou lahůdkou, či taková podivná spojení, jako je běhání s otevřeným padákem. Tento druh sportu s názvem hardcore trénink vás naučí například trenéři Štěpán Ginzel či Jirka Nečásek, kteří v rámci plánu Hardcore Riegráč vybíhají i na atletický ovál v Riegrových sadech. Hardcore tréninky do jisté míry připomínají klasický „bootcamp“, intenzivní kondiční program, který vychází z přijímajícího tábora armády Spojených států, kterým museli projít všichni, kdo se chtěli stát mariňáky.
V parcích na trojce můžete ale narazit i na běžící maminky s kočárkem, které se právě budou věnovat takzvanému strolleringu, v překladu kočárkování. Sportovní směr pro aktivní matky je postavený na základě sportovní chůze, která nezatěžuje klouby tak jako běh. Strollering probíhá pod vedením lektorky, přičemž v rámci naší čtvrti si můžete na Parukářce zacvičit například s trenérkou Denisou Bohuslavovou či na Židovských pecích s Katkou Machovou.
Jestliže je bootcamp, hardcore trénink či strollering snahou uprchnout z tělocvičny někam ven, sportovní směr kalisthenika jde ještě dál v ovládnutí městského prostoru – ať je to park či lépe řečeno dětské hřiště. Kalisthenici jsou převážně teenageři, kteří využívají prolézačky na dětských hřištích na posilování a provádějí na nich kliky ve stojce nebo zavěsí své tělo v horizontální poloze, aby „vlálo“ jako vlajka. Zde už nelze hovořit příliš o sportu, ale spíše životním stylu, kdy se vyznavači mezi sebou předvádějí, podobně jako se běžci parkúru pokouší co nejelegantněji proběhnout a přeskákat skrze městský prostor. Takže až bude na hřišti nějaký teenager „povlávat ve větru“, uznale pokývejte hlavou – právě jste potkali kalisthenika.