Řekl bych, že sportovní tipy psané „od stolu“ vypadají pěkně na papíře, avšak při pokusu přetavit teoretické body v opravdu pravidelné cvičení je mnohem těžší. Právě proto jsem se rozhodl vyzkoušet trénink svalů i ducha na vlastní kůži a na základě zkušeností notně řízených trenérkou Veronikou Žižkovou vám budu přinášet sportovní „fitness“ tipy z první ruky.
Trénink jsem začal již v září minulého roku (článek z počátků cvičení si můžete přečíst ZDE) ve fitness centru Olympia, které vede mistr světa v kulturistice Tomáš Bureš. Ohlédnutí za mými pravidelnými zápisky stvrzuje, že pravidelné cvičení se dá přirovnat jízdě na neuvěřitelné psychické horské dráze. „Krev mi v těle začala masivně proudit a najednou si říkám, že bych to neměl rozhodně flákat,“ říkám si kdesi na konci září a hned o návštěvu později jsem si poznamenal: „Je to pecka, když zjistíte, že jste vlastně neobyčejně slaboučcí. Snaha je, ale mozek svaly vypne nějak dřív, než bych chtěl.“
Pohybujete se mezi opravdu velkými lidmi, kteří mají za sebou doslova léta dřiny a vám zpočátku oprávněně připadá, že se skoro vůbec nezlepšujete. Trenérka Veronika navíc dbá nejen na správné cvičení, ale i na skladbu jídla v průběhu dne, která je pro zvětšování objemu svalové hmoty naprosto zásadní. Jak však říká jeden můj kamarád: „Sportuji proto, aby na mě nebylo dobré jídlo tolik vidět.“
První hodiny v posilovně jsou opravdu ostré, to si nebudeme nalhávat. Budete zvedat, podobně jako já, ty nejlehčí činky, mnohdy pouze tyč bez závaží, svaly vás budou pálivě bolet, přesto musíte vydržet. Zlepšení totiž opravdu přijde. V příštím díle našeho sportovního seriálu se zaměříme na tipy pro správné cvičení a představíme si, jak byste se jako správní kulturisté, měli stravovat.
1) Navoňte se. Ne vždy si uvědomíme, co je a není snesitelné pro naše okolí.
2) Vždy si vezměte pevnou obuv. Pantofle nechte doma!
3) Zvažte alespoň na počáteční hodiny ve fitness centru najmutí trenéra či trenérky.
4) Před tréninkem se alespoň 5-10 minut zahřejte během, či jízdou na kole. Ze začátku tréninku dávejte zahřívací série s nižší vahou.
5) Nechte své ego doma a nesnažte se tahat váhy za každou cenu.
6) Při cvičení nemějte zbytečně dlouhé pauzy.
7) Nekoukejte při cvičení „po babách“ či „po chlapech“.
8) Vždy přemýšlejte nad partií, kterou cvičíte. Cvičení prociťte.
9) Neblokujte jeden stroj po zbytečně dlouhou dobu.
10) Po tréninku se vždy protáhněte.